Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Z miejskiej zabudowy wyróżnia się charakterystyczną bryłą, a w ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Ursynowskiej Wytrwale Szukającej.

    W latach 70. XX w. proboszcz parafii w Grabowie starał się o pozwolenie na budowę rzymskokatolickiego kościoła, jednak władze komunistyczne zwlekały z jej wydaniem. Dopiero w 1980 r. można było przystąpić do pracy. W kwietniu 1981 r. odbyła się w tym miejscu pierwsza msza, a we wrześniu powstał tymczasowy budynek katechetyczny. W 1982 r. prymas Józef Glemp dokonał wmurowania kamienia węgielnego, a pod koniec roku w stanie surowym gotowy był dolny kościół. Dwa lata później do parafii przybyły siostry zakonne ze Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego z Sandomierza. W maju 1989 r. zakończono prace budowlane, jednak konsekracja kościoła nastąpiła dopiero w 2003 r. W kościele znajduje się obraz Matki Boskiej Ursynowskiej Wytrwale Szukającej koronowany przez kardynała Józefa Glempa, a także relikwie św. Jana Pawła II, św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, św. ojca Pio, św. siostry Faustyny oraz błogosławionych księży – Jerzego Popiełuszki i Antoniego Rewery.
    Na terenie kościelnym powstało I Katolickie Liceum Społeczne, a także świetlica socjoterapeutyczna Caritasu oraz chór parafialny Vox Cordis. Ze względu na ciekawą architekturę, budynek kościoła pojawiał się również w kilku filmach, m.in. „Dekalogu I” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego.

    Adres: al. KEN 101.

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł