Władysława Sikorskiego związki z naszą ziemią

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Generał broni Władysław Sikorski, Premier Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych na uchodźstwie. Gen. Sikorski zginął w katastrofie lotniczej nad Gibraltarem, w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach, podczas powrotu z inspekcji Armii Polskiej na Wschodzie.
    Rodzina Sikorskich i on sam, była bezpośrednio związana z naszymi okolicami. Przybyli tu z Tuszowa Narodowego koło Mielca, gdzie 20.05.1881 r. przyszedł na świat przyszły premier Polski. Ojciec Władysława, Tomasz Sikorski był organistą i niewykwalifikowanym nauczycielem. W latach 1883/1884 objął posadę w Radomyślu nad Sanem, po czym w 1884/85 podjął pracę w Kotowej Woli. Tu 14.02.1884 r. urodziła się najmłodsza z czwórki dzieci, Eugenia. Tomasz Sikorski podczas pracy w Kotowej Woli popadł w ciężką chorobę i po krótkotrwałym leczeniu w jednym z lwowskich szpitali zmarł 4.08.1885 r. w wieku 34 lat. Po tym wydarzeniu rodzina popadła w trudną sytuację materialną. Wdowa Emilia Sikorska postanowiła powrócić z Władysławem i trójką jego rodzeństwa do Hyżnego na Rzeszowszczyźnie. Tam, młody Władysław pod okiem państwa Zubczewskich kształcił się i dorastał w duchu patriotyzmu. Po skończeniu gimnazjum i zdaniu matury w 1902 r. rozpoczął studia na Wydziale Dróg i Mostów Politechniki Lwowskiej. Latem 1908 r. uzyskał dyplom inżyniera. Rok później podjął pracę w Galicyjskiej Państwowej Służbie Budownictwa, w departamencie służby wodnej. Pierwszym zadaniem było nadzorowanie prac nad zabezpieczeniem przeciwpowodziowym na rzece San, oraz kierowanie pomiarami podczas regulacji granicy austro-węgierskiej z Rosją. Podczas wykonywania tego zadania mieszkał przejściowo w Radomyślu nad Sanem, Nisku i kilku innych miejscowościach, leżących wzdłuż wcześniej wspomnianej rzeki. Po zrealizowaniu tych przedsięwzięć brał udział w przygotowaniach regulacji Wisły i Dunajca. Zadania te kontynuował do 1914 r. Praca w tych rejonach umożliwiła mu bliższe poznanie okolic, które w późniejszych latach nierzadko odwiedzał.
    W 2003 r. w Kotowej Woli, w pobliżu kościoła parafialnego, z okazji 60 rocznicy śmierci generała Sikorskiego odsłonięty został pomnik ku jego czci.

    Pomnik gen. Sikorskiego
    Pomnik generała