Park Pokoju w Cieszynie

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Czas powstania

    nieznany

    1. Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu
      Park Pokoju znajduje się w samym sercu śródmieścia Cieszyna. Mieści się przy Muzeum Śląska Cieszyńskiego, ozdabiając skrzyżowanie ulic Regera i Limanowskiego. Jest to codzienne miejsce spotkań mieszkańców miasta, a także atrakcyjny teren wypoczynkowy dla turystów, coraz liczniej odwiedzających Cieszyn.
    2. Opis kontekstów historycznych
      Do Pałacu Larischów od strony wschodniej i północnej przylega park, zlokalizowany na miejscu dawnej fosy przy murach miejskich. To właśnie tutaj przedstawiciele państw europejskich negocjowali warunki zawarcia tzw. „Pokoju Cieszyńskiego”, kończącego wojnę o sukcesję bawarską. Po jego podpisaniu w 1779 roku, w przypałacowym parku oraz przyległych doń ogrodach mieszczanina Bilowickiego odbył się uroczysty bankiet. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymał on nazwę „Parku Pokoju”.
    Park Pokoju – foto z 1931r.

    Po wykonaniu prac konserwatorskich w 2001 roku w wewnętrznej części parku urządzono lapidarium złożone z fragmentów zabytkowych cieszyńskich pomników i elementów miejskiej architektury.

    Lapidarium w Parku Pokoju

    W lapidariumu znajdziemy także stojący centralnie żeliwny pomnik cesarza Józefa II, zlokalizowany pierwotnie na Placu Dominikańskim oraz umieszczone w murze okalającym park, fragmenty popiersia cesarza Franciszka Józefa I i cesarskiej korony z jego pomnika w „Lasku Miejskim”. 

    Z parkiem związany jest także Pomnik Leopolda Szersznika – jezuity i muzealnika.

    Pomnik Leopolda Szersznika – Park Pokoju

    Pomnik został odsłonięty w 2006 roku w Cieszynie. Komitet Społeczny budowy pomnika zawiązał się w 1998 roku i zebrał na ten cel. Pomysłodawcą budowy tego pomnika był Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej. Początkowo pomnik miał znaleźć się na placu Londzina w Cieszynie, później zdecydowano się na inną lokalizację – Park Pokoju. Pomnik mierzy 3,5 metra; wykonali go Urszula Górnicka-Herma i Tomasz Herma. Uroczyste odsłonięcie pomnika miało miejsce 20 czerwca 2006 r. Jest to codzienne miejsce spotkań mieszkańców miasta, a także atrakcyjny teren wypoczynkowy dla turystów odwiedzających Cieszyn. W centralnej części Parku Pokoju stoi altana, w której w każdą niedzielę wakacji odbywają się kameralne koncerty „Lato z muzyką”. Ten śródmiejski teren zielony jest również miejscem wielu innych imprez miejskich, takich jak np. „Noc Muzeów”. W 2018 r. z okazji XX lecia festiwalu “Kino na Granicy” na ścianie Muzeum Śląska Cieszyńskiego, w Lapidarium Parku Pokoju powstał mural. Przedstawia on salę kinową, w której obok siebie na fotelach zasiadły takie znakomitości jak Agnieszka Holland, Agata Kulesza, Marian Dziędziel, Petr Zelenka, Arkadiusz Jakubik i Jan Hřebejk. Autorem muralu jest Marek Głowacki.

    Mural z okazji XX lecia festiwalu Kino na granicy

    Województwo:    śląskie

    Gmina:  Cieszyn   

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł