Open Air Museum

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  1. Czas powstania

  26 września 2019
  2. Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu
  Open Air Muzeum to muzeum pod „gołym niebem”. Ekspozycja muzealna tematycznie związana jest z dziedzictwem i symboliką granicznej rzeki Olzy oraz przypomina ważne wydarzenia związane z historią miasta podzielonego. Na brzegu Olzy znajduje się 5 city lightów, każdy z nich ma 7 zmieniających się paneli, na których umieszczone są informacje oraz kody QR, po zeskanowaniu których uzyskuje się dostęp do rozszerzonych wersji informacji i galerii zdjęć na stronie internetowej: www.openairmuseum.info.

  Specjalna aplikacja mobilna pozwala na urozmaicenie zwiedzania. Na zewnętrznej części 7 Kół Czasu umieszczono 28 ważnych dat w historii od powstania Cieszyna do jego podziału w 1920 r.

  3. Opis kontekstów historycznych

  Cieszyn, miasto z ponad tysiącletnią historią, od 1920 roku podzielone jest na dwie części: polską i czeską. Graniczna rzeka Olza stanowi swoisty symbol współczesnych losów Cieszyna, gdyż jako element wspólny dla obu części miasta, nie tylko dzieli, ale także łączy. I choć od 2007 roku – od czasu wejścia do strefy Schengen – wiele przeszkód natury prawnej i administracyjnej zostało zniesionych, wciąż istnieją bariery mentalne, kulturowe i historyczne, wynikające z wieloletniej izolacji mieszkańców obu stron miasta.

  Projekt Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín miał na celu stworzenie nowej jakości produktu turystycznego opartego na fenomenie miasta podzielonego. Muzeum zostało ulokowane w szczególnym miejscu – na granicy dwóch państw – jak dotąd nie było miejsca, w którym można było zapoznać się z historią podziału miasta. Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín, ze względu na swój otwarty charakter i wyjątkowe, transgraniczne położenie, ma wartość turystyczną i edukacyjną, powstała też nowa, atrakcyjna przestrzeń do wspólnego spędzania czasu przez mieszkańców obu części miasta oraz turystów. Zaadaptowano przestrzeń nabrzeża Olzy na cele ekspozycji, zrealizowano prace rewitalizujące odcinek Alei Piastowskiej (strefa pieszo-rowerowa) od ulicy Zamkowej do ulicy Sportowej. W ramach prac inwestycyjnych: wybudowano nawierzchnię szlaku turystycznego: wzdłuż ścieżki zamontowano 5 city-lightów, (wyposażonych w ładowarki USB i sieć Wi-fi) będących nośnikiem treści muzealnych, oświetlono szlak i ekspozycję muzealną; w centralnej części usypano górkę widokową i obsadzono ją trawą; zabezpieczono brzegi nad Olzą i Młynówką, wyremontowano barierki, wzdłuż alei ustawiono estetyczne i nowoczesne elementy małej architektury: specjalnie zaprojektowane dla muzeum siedziska w świecących się nocą okręgach, siedziska drewniane oraz siedziska z tworzywa sztucznego oraz kosze na śmieci i psie odchody oraz stojaki rowerowe ze stali; zadbano o zieleń –  największa część została poddana zabiegom pielęgnacyjnym, wykonano także nowe nasadzenia drzew, bylin i pnączy, wyremontowano koryto rzeki Młynówki na długości 225 metrów. 

  Część czeska

  Ekspozycja muzealna składa się z paneli informacyjnych, modelu upamiętniającego istniejący podczas II wojny światowej Stalag Teschen oraz eksponatów: symbolicznej przystani do cumowania, której powstanie zainspirowała piosenka Jaromira Nohavicy z 1989 roku oraz  kolumny, która jest rodzajem czesko-polskiego słownika. Multimedialny Infokiosk jest usytuowany nieopodal Informacji Turystycznej.

  Zrewitalizowane nadbrzeże Olzy jest strefą parkową wyposażoną w elementy małej architektury miejskiej w nowoczesnym stylu, ze ścieżką rowerową i pieszą. Obszar oświetlony jest przy pomocy inteligentnego systemu oświetlenia ulicznego, lampami LED z detektorami ruchu i modułami WIFI. Przestrzeń dopełniają artystycznie zaprojektowane domki dla ptaków oraz tabliczki informacyjne o ptakach.

  Dane identyfikacyjne

  Województwo:     śląskie                                                              

  Gmina:     Cieszyn                                                                             

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł