Henryk Paterek ps „Lew”

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Jadąc z Gorzyc w kierunku Stalowej Woli, tuż obok stacji benzynowej pomiędzy Zbydniowem a Turbią znajduje się pomnik poświęcony poległemu tam żołnierzowi Armii Krajowej – Henrykowi Paterkowi.
  Henryk Paterek ps „Lew” przyszedł na świat w 1913 roku w Zbydniowie. Służbę wojskową odbył w Korpusie Ochrony Pogranicza. W 1939 roku walczył pod Kockiem. Po powrocie w rodzinne strony wstępuje w szeregi polskiego państwa podziemnego. Dowodzony przez niego odział brał udział w wielu akcjach bojowych w naszej okolicy jak np.:
  Rozbicie posterunku na Wrzawach i likwidacja Alschera, likwidacja Fuldnera w Charzewicach, atak na niemiecki pociąg na stacji w Grębowie, czy napad na niemiecki transport gotówki przeznaczonej na wypłaty dla pracowników Zakładów Południowych. Oddział Henryka Paterka brał też udział w rozbiciu niemieckiego więzienia w Mielcu. W lipcu 1944 roku, gdy armia niemiecka wycofywała się na zachód Paterek postanowił zaatakować jeden z konwojów. W nocy 28 lipca wraz ze swoim oddziałem zatrzymali konwój pojazdów, wywiązała się strzelanina, w wyniku której Henryk został ranny. Po przetransportowaniu do Kotowej Woli niestety zmarł. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Zaleszanach.