Festiwal Murali MUR ART w Cieszynie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  2016

  1. Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Festiwal „MurArt!” w trakcie którego artyści związani ze sztuką uliczną tworzą murale. Za organizację odpowiada Ośrodek Kultury w Cieszynie – Dom Narodowy. Kuratorem wydarzenia jest artystka, Agula Swoboda, a partnerem firma PPG, lider na rynku farb i lakierów, którego jedna z fabryk zlokalizowana jest właśnie w Cieszynie.

  2015r. – Mural upamiętniający Irenę Sendlerową Kwiaty dla Ireny Sendlerowej
  Wizerunek Ireny Sendlerowej został otoczony malowidłami kwiatów, których wybór nie był przypadkowy. Na muralu znalazły się słynne cieszyńskie magnolie oraz cieszynianka (występuje w Polsce najliczniej w okolicach Cieszyna).

  2016r. – Mural Dzieci dzieciom

  2016r. – Mural „Powrót Braci”,

  2018r. Murale: w Parku Pokoju, „Zofia Kossak” , „Symbole Cieszyna”, „Cieszyńska uliczka”

  2019r. Murale: „Trzej Bracia”, „Paweł Niemiec-bohater wojenny”, „Pocztówki z Cieszyna”, „Zaloty”

  2020r. Murale: „Ciesz się Cieszynem”, „Cieszyn oko cieszy”, „Nad Olzą” .

  2022r. Mural: „Tramwaje cieszyńskie”

  Opis kontekstów historycznych

  Mural to forma sztuki wychodząca na ulice. Murale są tworzone w przestrzeni publicznej, na ścianach budynków, murach i innych obiektach. Możemy powiedzieć, że mural rozwijał się już w czasach prehistorycznych, ale forma, do której się obecnie odnosimy, została zapoczątkowana w latach trzydziestych XX wieku w Meksyku. Działalność artystów takich, jak Banksy czy Diego Rivera, których prace są znane na całym świecie, pozwoliła wynieść tę gałąź street artu do sztuki najwyższej rangi, która ma walory nie tylko estetyczne, ale także opowiada historie, komentuje rzeczywistość i współczesne zjawiska. Historia tworzenia murali w Cieszynie rozpoczyna Mural będący wyrazem wdzięczności jest Mural zrealizowany w 2015r. a przedstawiający i dokumentujący uznanie cieszynian dla Ireny Sendlerowej.

  2015r. – Mural upamiętniający Irenę Sendlerową Kwiaty dla Ireny Sendlerowej
  Można go podziwiać na ścianie budynku Gminy Wyznaniowej Żydowskiej przy zbiegu ulicy Bóżniczej 7 i Józefa Kiedronia. Wizerunek Ireny Sendlerowej został otoczony malowidłami kwiatów, których wybór nie był przypadkowy. Na muralu znalazły się słynne cieszyńskie magnolie oraz cieszynianka (występuje w Polsce najliczniej w okolicach Cieszyna). Autorami dzieła jest dwójka artystów, Aneta Paszek oraz Dariusz Paczkowski. Irena Sendlerowa został uhonorowana w 1963 r. tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. W czasie II wojny światowej uratowała 2500 żydowskich dzieci z warszawskiego getta.

  Mural:Kwiaty dla Ireny Sendlerowej
  Mural:Kwiaty dla Ireny Sendlerowej

  Mural został bardzo dobrze przyjęty przez cieszynian, toteż rok pózniej z inicjatywy cieszyńskiej Szkoły Sztuki i Myślenia powstał mural namalowany przez dzieci na ścianie w Katolickim Przedszkolu im. Dzieciątka Jezus w Cieszynie. Dzieło powstało w ostatnich dniach czerwca w ramach akcji „Dzieci dzieciom” i przedstawia komiks o przygodach kosmitów, którzy przyjechali do Cieszyna. Nad muralem pracowano dwa dni. Początkowo komiks powstał w małej wersji na ścianie siedziby Cieszyńskiej Szkoły Sztuki i Myślenia przy ulicy Zamkowej 1 w Cieszynie, następnie organizatorzy wydarzenia zdecydowali się go przenieść w większej wersji na jedną ze ścian cieszyńskiego przedszkola. Autorami tego muralu są dzieci, które są autorami historii komiksu, a także uczestniczyły w malowaniu muralu.

  Mural: Dzieci dzieciom

  Mural Dzieci dzieciom zapoczątkował szerszą inicjatywę polegającą na tworzeniu murali w przestrzeni miasta. Tak zrodził się pomysł utworzenia szlaku murali cieszyńskich. Już od 2016 w ramach MUR ART Festiwal powstawały Murale ozdabiające przestrzeń miasta nadając symbolikę działań podejmowanych w mieście. W wybór miejsc, gdzie miały powstać murale zostali zaangażowani mieszkańcy Cieszyna, natomiast wykonanie powierzono artystom na codzień współpracującym z Cieszyńskim Ośrodkiem Kultury, Uniwersytetem Śląskim.

  Mural „Powrót Braci” – Mural na ulicy Garncarskiej nosi tytuł Powrót Braci. Autorem jest Mikołaj Rejs. Mural powstał w 2016 roku podczas pierwszej edycji cieszyńskiego festiwalu MUR ART. Idea festiwalu poza tworzeniem murali zakłada spotkania z mieszkańcami, w czasie których artyści mogą opowiedzieć o sobie i swojej twórczości. Mur Art jest inicjatywą, która poza promocją sztuki, ma również za zadanie walczyć z trendem propagowania kiczu w przestrzeni publicznej miasta. Murale pozwalają przekształcić przestrzeń miejską, nadają jej unikatowy charakter, dzięki czemu jest ona bardziej atrakcyjna. Inicjatywa cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Cieszyna. Dzięki projektowi miasto jest pełne sztuki i wyróżnia się na tle Polski. Ważnym partnerem w działaniach festiwalowych jest PPG, światowy lider rynku farb i lakierów, który posiada jedną ze swoich siedzib właśnie w Cieszynie. PGG promuje zasadę „Chronimy i upiększamy świat” i aktywnie włącza się w organizację festiwalu MUR ART.

  Mural: Powrót Trzech Braci

  2018r. – Mural w Parku Pokoju – powstał z okazji XX lecia festiwalu “Kino na Granicy” na ścianie Muzeum Śląska Cieszyńskiego, w Lapidarium Parku Pokoju powstał mural. Przedstawia on salę kinową, w której obok siebie na fotelach zasiadły takie znakomitości jak Agnieszka Holland, Agata Kulesza, Marian Dziędziel, Petr Zelenka, Arkadiusz Jakubik i Jan Hřebejk. Autorem muralu jest Marek Głowacki.

  2018r. – Mural z wizerunkiem Zofii Kossak znajduje się naprzeciwko dworca PKP/PKS przy al. Malowidło powstało latem 2018 r, w ramach festiwalu MUR ART. W ramach konkursu zgłoszono 14 prac i jako jedna z 4 wygrała Barbara Poniatowska, która jest autorką projektu muralu i szablonów. Pomysłodawcą przedstawienia właśnie Zofii Kossak, magnolii i cieszynianek jest Dariusz Paczkowski. Autorami malowidła są: Barbara Poniatowska oraz Dariusz Paczkowski.

  Mural: Zofia Kossak-Szczucka

  Tuż obok powstał mural autorstwa Anety Paszek. Przedstawia on największe symbole Cieszyna – Rotundę, Studnię Trzech Braci, cieszyńską Wenecję. Autorka na pierwszym planie muralu umieściła ważny symbol miasta Cieszyna: cieszyńskie magnolie.

  Mural: Symbole Cieszyna

  Inne murale powstałe przy al.Oswalda Madeckiego to:

  Mural: Jo je stela
  Mural: Cieszyńska uliczka

  Kolejne murale, jakie powstały przy al. Oswalda Madeckiego w Cieszynie to:

  W 2019r. w ramach festiwalu MUR ART artyści, którego kuratorką była artystka Agula Swoboda, powstały murale: „Trzej Bracia”, „Paweł Niemiec-bohater wojenny”, „Pocztówki z Cieszyna”, „Zaloty”. Anna Szejdewik 'Coxie” jest autorką projekt muralu pt. “Trzej Bracia”, który inspirowany jest cieszyńską legendą o trzech braciach, którzy po długiej rozłące spotkali się u źródła i ciesząc się z tego faktu założyli miasto radości, czyli Cieszyn.

  Mural: Trzej bracia

  Drugi mural autorstwa Marka Głowackiego pt. “Paweł Niemiec” opowiada o bohaterze wojennym, majorze sił powietrznych Pawle Niemcu, urodzonym w Cieszynie, odznaczonym krzyżem walecznych. Wizerunek i cechy bohatera zasługujące na uznanie, zostały przeniesione w sferę publiczną w formie komiksu nawiązującej do dzisiejszej popkultury.

  Mural: Paweł Niemiec

  Marcin Koleśnik stworzył z kolei mural pt. „Cieszyńskie zaloty” przedstawiający tańczącą postać w plenerze miejskim na tle gór. Kompozycja może być interpretowana jako symboliczne przedstawienie zaślubin z tym miejscem. 

  Mural: Cieszyńkie zaloty

  Ostatni mural stworzył Robert Bubel, który zmierzył się z tematem “Kadrów z Cieszyna”, będącym syntetycznym widokiem części budynków i gór okalających miasto.

  Mural:Kadry z Cieszyna

  W 2020r. w kolejnej edycji festiwalu MUR ART Spośród 15 nadesłanych projektów jury wybrało 3 prace, które w najwyższym stopniu spełniały kryteria i najpełniej realizowały temat. Są to: „Ciesz się Cieszynem” autorstwa Ewy Goral

  Mural: Ciesz się Cieszynem

  „Nad Olzą” autorstwa Justyny Szarowskiej.

  Mural: Nad Olzą

  W ramach wspomnianej edycji festiwalu powstał także mural: „Cieszyn oko cieszy”, którego autorką jest Katarzyna Worek.

  Mural: Cieszyn oko cieszy

  2022r. – dzięki zaangażowaniu Fundacji Aktywności Społecznej Cieszynianka, działającej przy Spółdzielni Mieszkaniowej Cieszynianka, na elewacji bloku przy ul. Brożka 19 w Cieszynie powstała wielka grafika przestawiająca przejazd cieszyńskiego tramwaju ul. Głęboką w Cieszynie. Projekt „Ścianą w SMOG” zyskał uznanie jury programu „Moja Mała Ojczyzna” finansowanego przez Fundację BGK. Z całej Polski zgłoszono ponad 450 wniosków, z których 30 otrzymało dotację. Dzięki tej dotacji powstał mural antysmogowy, a więc wykonany farbą fotokatalityczną, produkowaną na bazie naturalnych składników, która dzięki zawartości dwutlenku tytanu daje efekt neutralizacji zanieczyszczeń. Mural został wykonany w niecałe 5 dni. O tym, że to tramwaje pojawiły się na elewacji mieszkalnego bloku zdecydowali sami mieszkańcy, w plebiscycie, w którym oprócz tramwajów do wyboru były także dwa inne tematy. Pierwszy odnosił się do postaci Gwido Langera – pochodzącego z Cieszyna kierownika Biura Szyfrów zajmującego się kryptografią, drugi do postaci Gustawa Morcinka – urodzonego w 1891 roku na Śląsku Cieszyńskim, polskiego pisarza związanego ze Śląskiem, nauczyciela, działacza publicystycznego i posła na Sejm.

  Województwo:     śląskie                                                              

  Gmina:      Cieszyn