Budynek biura Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego „Saturn”, źródło: http://www.palacsaturna.pl/pl/palac/historia-palacu

Czas powstania:

ok. 1910 rok

Opis cech fizycznych:

Budynek o cechach pałacowych wybudowany około roku 1910. Pierwotnie obiekt był znacznie mniejszy. Jego przebudowa miała miejsce w latach 1922 – 1923.

Na uwagę zasługuje rozbudowany portyk. Wsparty na czterech jońskich półkolumnach, tympanon wypełnia planeta Saturn – symbol kopalni mającej pierwotnie siedzibę w obiekcie. Nad półokrągłym balkonem znajduje się znacznych wymiarów zegar zwieńczony postaciami górników. W klucz nadokiennego łuku wpisana jest tarcza ze stylizowaną literą „S”.

Obok budynku rozciąga się park. Założony został na początku naszego stulecia na podstawie projektu S. Cielichowskiego. Zajmuje powierzchnię 1 hektara. W chwili obecnej układ komunikacyjny parku został całkowicie zatarty, a większa część założenia uległa zniszczeniu.

Biuro Towarzystwa „Saturn” w Czeladzi, źródło:http://www.palacsaturna.pl/pl/palac/historia-palacu

Opis kontekstów historycznych:

Pałac zlokalizowany w Czeladzi przy ul. Dehnelów 2 będący okazałym, neoklasycznym  obiektem obecnie znajduje się w rękach prywatnych.

Pierwotnie w budynku znajdowały się biura Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego „Saturn” założonego przez przemysłowców łódzkich : Karola, Emila i Annę Scheiblerów, Alfreda Biedermanna, Juliana Heinzla, Juliana Kunitzera, Edwarda Herbsta oraz Stanisława Reichera z Sosnowca. Następnie był siedzibą dyrekcji Kopalnia Węgla Kamiennego „Saturn” (w latach 1950–1990 „Czerwona Gwardia”) –w 1993 roku postawionej w stan likwidacji i zamkniętej z końcem 1996 roku.

Od października 2010 roku w pałacu funkcjonuje centrum konferencyjno-biznesowe oraz rekreacyjne – Termy Rzymskie. Na dwóch ostatnich piętrach znajdują się pokoje hotelowe i apartamenty dla gości. Na parterze i pierwszym piętrze przygotowano sale konferencyjne oraz powierzchnie biurowe. Natomiast w podziemiach i części zewnętrznej zlokalizowano kompleks łaźni, saun i basenów wzorowanych na termach pompejskich.

Dane identyfikacyjna:

Województwo śląskie

Gmina Czeladź, Czeladź

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj