Prince Polo – ciastko

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Prince Polo to polski, czekoladowy wafelek. Jest produkt regionalny i ponadregionalny.

  2. Czas powstania

  Wafel ten wprowadzony został w 1955 roku w Cieszynie przez Olza SA.

  3. Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Prince Polo to wafelek wytwarzany według tradycyjnej, sprawdzonej i niezmiennej od wieków receptury, przez co zachwyca swym smakiem coraz to młodsze pokolenia smakoszy. Prince Polo to duża porcja delikatnego wafelka, składającego się z czterech warstw z kakaowym nadzieniem, oblanego aksamitną czekoladą, która rozpływa się w ustach. Sztandarowy smak wafla to Prince Polo Classic.

  4. Opis kontekstów historycznych

  Sprzedawany jest w kilku państwach, m.in w takich jak Czechy, Słowacja, Ukraina, Łotwa, Litwa i Węgry pod ciekawą nazwą Siesta. W Islandii znany jest z nazwy bardzo zbliżonej do naszej Prins Póló, był sprzedawany, jako jeden z nielicznych wafelków czekoladowych, przez co zyskał wielką sławę w tym kraju. Popyt na Prince Polo wśród Islandczyków był wręcz rekordowy! Marka zaczęła bardzo szybko dobrze się kojarzyć i została w całości przez nich zaakceptowana. W latach 70 statystyczny Islandczyk zjadał co roku mniej więcej 1 kilogram tego wafelka. Obecnie szacuje się, że średnie spożycie Prince Polo to nadal prawie pół kilograma na osobę! Swoją nazwę zawdzięcza wafelkowi islandzka kapela Prinspóló, która jest doskonale znana na wyspie. Ciekawostką jest fakt, iż pod koniec lat 90 Polskę odwiedził (już były) prezydent Islandii Ólafur Ragnar Grímsson, który w swoim przemówieniu przyznał, że „całe pokolenie Islandczyków wyrosło na dwóch rzeczach – amerykańskiej coca-coli i polskim Prince Polo”. Prince Polo pojawia się w książce pisarza Halldóra Laxnessa z Islandii. Wzmianki o Prince Polo znaleźć można w kilku miejscach jego powieści pod tytułem „Kristnihald undir Jökli”, na przykład wtedy, gdy główny bohater witany jest słowami „Zaraz zostanie podana kawa. I Prince Polo, rzecz jasna”.

  Firma Olza S.A, która została założona w 1920 roku, została kupiona w 1993 roku przez Krafta Jacobsa Sucharda, a od 2013 roku widnieje pod nazwą Mondelēz International. W 1995 roku na opakowaniach Prince Polo pojawiło się nowe logo, przy okazji zmiany opakowania wprowadzono nowe smaki. Pierwszy powstał smak orzechowy, wprowadzony był w 1996 roku, kolejny był jabłkowy, mleczny, kokosowy i piernikowy oraz Premium. Na półkach znaleźć można również Prince Polo o smaku kawy, ale też w całkiem innym wydaniu o nazwie Prince Polo Quatro Wprowadzono również ich większe odpowiedniki w formacie XXL. Producenci szaty graficznej Prince Polo zadbali o to, by podobnie jak w przypadku Princessy, konsumenci dzięki wafelkowi mogli się porozumieć. Na wafelku można znaleźć między innymi napisy takie jak: „Szczęście”, „Przyjaźń”, „Zakochanie”, „Miłość”, „Entuzjazm”, „Radość”, „Przyjemność” i inne. Wszystkie te emocje kojarzą nam się z samymi dobrymi chwilami. Prince Polo takimi tekstami bardzo zachęca, by po nie sięgnąć i „podzielić” się nim z kimś bliskim.

  Dane identyfikacyjne

  Województwo:    śląskie                                                               

  Gmina:     Cieszyn