Piaski – czeladzkie osiedle robotnicze z przełomu XIX i XX wieku

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania:

  koniec XIX i pocz. XX wieku

  Opis cech fizycznych:

  Zabudowa osiedla robotniczego w dzielnicy Piaski jest bezpośrednio związana z powstaniem, a później intensywnym rozwojem kopalni „Ernest-Michał” -przemianowanej następnie na „Czeladź” i zajmującej obszar ponad 30 ha.

  Układ przestrzenny założenia składał się z czterech zespołów mieszkaniowych o zwartej formie, którym towarzyszyły budynki użyteczności publicznej oraz mieszkania wyższej kadry urzędniczej. Wśród zabudowy dominowały budynki mieszkalne  w konstrukcji murowanej z cegły i kamienia, wolnostojące, wzniesione na planie prostokąta z dachem dwuspadkowym przeznaczone dla pracowników niższego szczebla. Obiekty posiadają skromny detal zdobniczy w postaci ceglanych naroży budynków, gzymsów między kondygnacyjnych oraz wieńczących  a także ceglanych opasek akcentujących otwory okienne i drzwiowe. Większość zabudowy w formie szeregowej usytuowana jest szczytem do drogi. Na terenie osiedla powstał także park, niewielkie ogródki pracownicze oraz liczne aleje.

  Opis kontekstów historycznych:

  Osiedle mieszkaniowe powstało na potrzeby pracowników zlokalizowanej na terenie Kopalni Węgla Kamiennego. W 1890 roku, zarząd francuskiej spółki Societe Anonyme des Mines de Czeladz właściciela kopalni podejmuje decyzję o budowie kolonii robotniczej. Powstaje zabudowa urzędnicza i obiekty usługowe. Wzdłuż  pierwszej wytyczonej ulicy  rozplanowano mieszkania kadry urzędniczej. W 1898 roku na terenie osiedla wzniesiono willę Wiktora Vianney’a pełniącego w latach 1905-1931 funkcję Dyrektora Naczelnego Kopalni. Natomiast na początku XX wieku na terenie Piasków powstaje kolonia robotnicza. Ostateczny kształt dzielnicy Piaski, która złożona jest z kilku osobnych, powstających etapowo zespołów został ukształtowany w latach 20. XX wieku kiedy to rozszerzono zabudowę mieszkaniową o tzw. Nową Kolonię.

  Układ kolonii wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego (A 1479/92).

  Kolonia urzędnicza Piaski, fot. Bartosz Gawlik

  Dane identyfikacyjna:

  Województwo śląskie

  Gmina Czeladź, Czeladź

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł