Park Bioróżnorodności, fot. Mariusz Binkiewicz

Czas powstania:

Park założono w 1935 roku, rewitalizację przeprowadzano w latach 50. XX w. oraz 2021 roku.

Opis cech fizycznych:

Park zlokalizowany w dzielnicy Stary Sosnowiec, pomiędzy osiedlem mieszkaniowym Piastów, ulicami Piłsudskiego i Kresową oraz bulwarami rzeki Brynicy obejmuje obszar 4,8 ha.

Opis kontekstów historycznych:

Park powstał w 1935 roku według projektu Stanisława Dankowskiego jako namiastka ogrodu botanicznego i pierwszy ogólnodostępny park w Sosnowcu. Mocno zniszczony podczas II wojny światowej park został zrekonstruowany w latach 1954–1956. Wówczas na terenie parku wybudowano ogród botaniczno-zoologiczny Egzotarium, w którym do 2020 roku można było podziwiać bogatą kolekcję egzotycznych roślin i zwierząt. W chwili obecnej trwa budowa nowoczesnego obiektu Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium, którego uruchomienie nastąpi  na początku 2023 roku.

15 października 1980 roku w parku odsłonięto pomnik Leona Kruczkowskiego autorstwa Mariana Koniecznego. 

W roku 2017 na terenie parku zinwentaryzowano ponad 50 gatunków drzew i krzewów, najstarsze pochodzące z początków założenia parkowego.

W maju 2021 roku na terenie parku utworzono park bioróżnorodności składający się ze zbiorowisk przyrodniczych charakteryzujących się złożoną strukturą, bogatą w różne gatunki roślin, które wykazują zmienność sezonową.  

Aby ukazać różnorodność przyrodniczą nasadzono  47 tys. krzewów i drzew. Wśród gatunków, które posadzano na terenie parku znalazły się m.in. jodła zwyczajna, olsza czarna, buk zwyczajny, lipa drobnolistna i szerokolistna, grab pospolity, dąb szypułkowy i bezszypułkowy oraz wierzba – biała i krucha. Nasadzenia uzupełniono kwiatami, bylinami i ziołami. Kolekcje roślinne są uporządkowane zgodnie z siedliskami, pogrupowane tematycznie i nasadzone w geometrycznie wydzielonych kwartałach. Ponadto na obszarze parku znalazł się oczka wodne, domki dla owadów, budki dla nietoperzy oraz budki lęgowe dla ptaków. Całość uzupełniono ciągami komunikacyjne z przyjaznych dla przyrody nawierzchni przepuszczających wodę.

Park bioróżnorodności połączony jest poprzez Bulwar Brynicy z pobliskim Parkiem Tysiąclecia w Milowicach.

Dane identyfikacyjna:

województwo śląskie

Gmina Sosnowiec, Sosnowiec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj