Park Doliny Białej Przemszy

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania: 2021 r.

  Opis kontekstów historycznych:

  Utworzenie Parku Doliny Białej Przemszy to kolejny etap budowy strefy aktywności, tworzonej przez miasto Sławków od 2015 roku. Obejmuje obszar  od Rynku do rzecznej doliny. Parku miejskiego zyskał infrastrukturę sprzyjającą aktywnym formom, spędzania wolnego czasu zarówno przez mieszkańców jak i turystów Na Małym Rynku pojawiła się kameralna przestrzeń kulturalna ze sceną plenerową, oraz ścieżki wokół ruin zamku wraz z pomostem widokowym.

  Park Doliny Białej Przemszy, fot. Rafał Adamczyk

  W samej dolinie, dzięki pozyskaniu przez miasto dofinansowaniu unijnemu, wykonane zostały nowe ścieżki i kładki spacerowe nad kanałem Walcowni. W pobliżu rzeki, niedaleko Miejskiego Ośrodka Kultury wykonana została oświetlona, zupełnie strefa parkowa ze ścieżkami, stanowiskami edukacji przyrodniczej oraz miejscami odpoczynku i rekreacji.

  Nad samą Białą Przemszą powstała plaża z boiskiem do siatkówki plażowej i miejscem dla kajakarzy. Zainstalowane zostały plenerowe atrakcje dla dzieci i młodzieży. Teren został w taki sposób zaprojektowany, by można było rozbudowywać atrakcje o dodatkowe elementy.

  Atrakcyjna ścieżka edukacyjna znajduje się w okolicy kanału Walcownia  – terenu o szczególnej wartości przyrodniczej i historycznej. Połączona jest ona z dwiema drewnianymi kładkami, z których jedna zakończona została drewnianym tarasem widokowym.

  Sam kanał Walcowni to pozostałość po istniejącym w XIX wieku Zakładzie Walcowni i Giserni. Był to zakład walcowniczo-odlewniczy, działający jako zakład rządowy. Była ona drugim po walcowni w Białogonie tego typu zakładem w Królestwie Polskim. Gmach walcowni usytuowano nad kanałem, którym dostarczano wodę poruszającą koło napędzające walce. Walcownia rozbudowywana była z inicjatywy Banku Polskiego. Zakład zamknięto pod koniec XIX wieku. Do dzisiaj zachowała się część zabytkowych budynków.

  Od lipca 2022 roku turyści odwiedzający Park Doliny Białej Przemszy i jego okolice mogą skorzystać z dwóch tras questowych, trasy geocachingowej i trasy spacerowej, zorganizowanej w formie marszu na orientację. Umożliwiają one aktywny wypoczynek, stanowiąc jednocześnie jedną z metod przekazywania wiedzy o dziedzictwie historycznym i przyrodniczym oraz walorach turystycznych tego miejsca.

  Park Doliny Białej Przemszy, fot. Rafał Adamczyk