Czas powstania: 2021 r.
Opis kontekstów historycznych:
Utworzenie Parku Doliny Białej Przemszy to kolejny etap budowy strefy aktywności, tworzonej przez miasto Sławków od 2015 roku. Obejmuje obszar od Rynku do rzecznej doliny. Parku miejskiego zyskał infrastrukturę sprzyjającą aktywnym formom, spędzania wolnego czasu zarówno przez mieszkańców jak i turystów Na Małym Rynku pojawiła się kameralna przestrzeń kulturalna ze sceną plenerową, oraz ścieżki wokół ruin zamku wraz z pomostem widokowym.
W samej dolinie, dzięki pozyskaniu przez miasto dofinansowaniu unijnemu, wykonane zostały nowe ścieżki i kładki spacerowe nad kanałem Walcowni. W pobliżu rzeki, niedaleko Miejskiego Ośrodka Kultury wykonana została oświetlona, zupełnie strefa parkowa ze ścieżkami, stanowiskami edukacji przyrodniczej oraz miejscami odpoczynku i rekreacji.
Nad samą Białą Przemszą powstała plaża z boiskiem do siatkówki plażowej i miejscem dla kajakarzy. Zainstalowane zostały plenerowe atrakcje dla dzieci i młodzieży. Teren został w taki sposób zaprojektowany, by można było rozbudowywać atrakcje o dodatkowe elementy.
Atrakcyjna ścieżka edukacyjna znajduje się w okolicy kanału Walcownia – terenu o szczególnej wartości przyrodniczej i historycznej. Połączona jest ona z dwiema drewnianymi kładkami, z których jedna zakończona została drewnianym tarasem widokowym.
Sam kanał Walcowni to pozostałość po istniejącym w XIX wieku Zakładzie Walcowni i Giserni. Był to zakład walcowniczo-odlewniczy, działający jako zakład rządowy. Była ona drugim po walcowni w Białogonie tego typu zakładem w Królestwie Polskim. Gmach walcowni usytuowano nad kanałem, którym dostarczano wodę poruszającą koło napędzające walce. Walcownia rozbudowywana była z inicjatywy Banku Polskiego. Zakład zamknięto pod koniec XIX wieku. Do dzisiaj zachowała się część zabytkowych budynków.
Od lipca 2022 roku turyści odwiedzający Park Doliny Białej Przemszy i jego okolice mogą skorzystać z dwóch tras questowych, trasy geocachingowej i trasy spacerowej, zorganizowanej w formie marszu na orientację. Umożliwiają one aktywny wypoczynek, stanowiąc jednocześnie jedną z metod przekazywania wiedzy o dziedzictwie historycznym i przyrodniczym oraz walorach turystycznych tego miejsca.