Pomnik czeladzkiej czarownicy

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Hinko Ethiopus

  Czas powstania: XIV w. opis kontekstów historycznych: Początki osadnictwa na będzińskiej...

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Udostępnij

  Czas powstania:

  2016 rok

  Opis cech fizycznych:

  Wykonana z brązu postać kobiety na miotle na tle bloków skalnych. Na jednym z kamieni tablica przybliżająca historię uznanej za czarownicę Katarzyny Włodyczkowej.

  Opis kontekstów historycznych:

  Rzeźba autorstwa Jacka Kicińskiego przedstawia postać Katarzyny Włodyczkowej, żyjącej w XVIII wieku w Czeladzi. Kobieta ta została oskarżona o konszachty z diabłem i skazana na śmierć.

  Włodyczkowa była podobnież kobietą majętną i religijną. Wdową posiadającą pięcioro dzieci. Jak podaje legenda potrafiła przepowiadać przyszłość. Czeladzianka jednak nie należała do niewiast zgodnych i uległych, kłóciła się z sąsiadami. Z jakiegoś powodu była skonfliktowana z ówczesnym landwójtem Czeladzi, Bartłomiejem Sojeckim i burmistrzem miasta Wojciechem Żądlińskim, którzy oskarżyli ją o rzucani uroków, wiarę w zabobony i czary.

  Kobiecie oskarżonej o czary wytoczono proces i nie przedstawiając żadnych dowodów – skazano na śmierć przez ścięcie. Wyrok wykonano na czeladzkim rynku 10 listopada 1740 roku, a ciało kobiety spalono na wzgórzu zwanym Borzecha. Synowie Wojciech i Jakub odwołali się jednak od wyroku do sądu biskupiego, który po ponownym rozpatrzeniu sprawy nie dopatrzył się żadnych dowodów na czary. Kobieta została pośmiertnie uwolniona od stawianych jej zarzutów a osoby odpowiedzialne za jej śmierć poniosły karę płacąc wysoką grzywnę, odprawiając pokutę i zwracając niesłusznie zagrabiony majątek „czeladzkiej czarownicy” jej synom. Landwójta i burmistrza oraz czeladzkich radnych pozbawiono zajmowanych stanowisk.

  Historię Katarzyny Włodyczkowej spisał Antoni Rączaszek, burmistrz Czeladzi w latach 20. XX w. Oparł on swą opowieść na aktach sądu biskupiego, przytaczając wiele szczegółów tej interesującej historii.

  Dane identyfikacyjne:

  województwo śląskie

  Gmina Czeladź, Czeladź