Pomnik czeladzkiej czarownicy

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Czas powstania:

    2016 rok

    Opis cech fizycznych:

    Wykonana z brązu postać kobiety na miotle na tle bloków skalnych. Na jednym z kamieni tablica przybliżająca historię uznanej za czarownicę Katarzyny Włodyczkowej.

    Opis kontekstów historycznych:

    Rzeźba autorstwa Jacka Kicińskiego przedstawia postać Katarzyny Włodyczkowej, żyjącej w XVIII wieku w Czeladzi. Kobieta ta została oskarżona o konszachty z diabłem i skazana na śmierć.

    Włodyczkowa była podobnież kobietą majętną i religijną. Wdową posiadającą pięcioro dzieci. Jak podaje legenda potrafiła przepowiadać przyszłość. Czeladzianka jednak nie należała do niewiast zgodnych i uległych, kłóciła się z sąsiadami. Z jakiegoś powodu była skonfliktowana z ówczesnym landwójtem Czeladzi, Bartłomiejem Sojeckim i burmistrzem miasta Wojciechem Żądlińskim, którzy oskarżyli ją o rzucani uroków, wiarę w zabobony i czary.

    Kobiecie oskarżonej o czary wytoczono proces i nie przedstawiając żadnych dowodów – skazano na śmierć przez ścięcie. Wyrok wykonano na czeladzkim rynku 10 listopada 1740 roku, a ciało kobiety spalono na wzgórzu zwanym Borzecha. Synowie Wojciech i Jakub odwołali się jednak od wyroku do sądu biskupiego, który po ponownym rozpatrzeniu sprawy nie dopatrzył się żadnych dowodów na czary. Kobieta została pośmiertnie uwolniona od stawianych jej zarzutów a osoby odpowiedzialne za jej śmierć poniosły karę płacąc wysoką grzywnę, odprawiając pokutę i zwracając niesłusznie zagrabiony majątek „czeladzkiej czarownicy” jej synom. Landwójta i burmistrza oraz czeladzkich radnych pozbawiono zajmowanych stanowisk.

    Historię Katarzyny Włodyczkowej spisał Antoni Rączaszek, burmistrz Czeladzi w latach 20. XX w. Oparł on swą opowieść na aktach sądu biskupiego, przytaczając wiele szczegółów tej interesującej historii.

    Dane identyfikacyjne:

    województwo śląskie

    Gmina Czeladź, Czeladź