Ławeczka niepodległości w Baranowie Sandomierskim

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Czas powstania

    2018 r.

    Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

    Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości na baranowskim rynku stanęła Ławeczka Niepodległości. Jej zadaniem jest także przypominanie mieszkańcom i przyjezdnym o ważnych wydarzenia z okresu II wojny światowej, m.in. o walkach o przeprawę na Wiśle w 1939 r. Przy Ławeczce umieszczono tablicę informacyjną, poświęconą wydarzeniom września 1939 r.

    Opis kontekstów historycznych

    W obliczu zbliżającej się nieuchronnie wojny Główny Inspektorat Sił Zbrojnych podjął decyzję o budowie mostu w Baranowie Sandomierskim. Most ukończono dzień po wybuchu II wojny światowej. Specjalna grupa operacyjna „Sandomierz” miała bronić strategicznych przepraw na Wiśle od Zawichostu do Baranowa. Kiedy oddziały niemieckie szybko zbliżały się w kierunku Baranowa, ppłk Sikorki wydał rozkaz o zniszczeniu mostu. Wycofująca się przed Niemcami grupa operacyjna „Jagmin” zastała przedwcześnie zniszczony most. Na prawym brzegu Wisły zostały siły armii „Kraków” z ciężkim sprzętem artyleryjskim. Aby ją uratować zdecydowano o budowie mostu na galerach, obok zniszczonego mostu stałego. W ciągu 9 godzin powstała przeprawa mająca 345 m. Pod nalotami bombowymi, ostrzałem artyleryjskim i bezpośrednimi starciami z Niemcami udało się przeprawić siły polskie. Następnie most został wysadzony, kiedy wkraczały na niego oddziały niemieckie.

    Budowa mostu w Baranowie jest jedną z najbardziej bohaterskich akcji saperskich września 1939 r. 23 Batalion Saperów został odznaczony krzyżem Virtuti Militari, za uratowanie wycofujących się żołnierzy i sprzętu.