Zbiornik Przeczycki

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Jezioro Przeczyce w Siewierzu, fot. Roman Świątkowski, źródło: https://www.polskieszlaki.pl/jezioro-przeczyce-w-siewierzu.htm

    Czas powstania:

    1963 rok

    Opis cech fizycznych:

    Zbiornik Przeczyce położony jest w zlewni Czarnej Przemszy stanowiącej jeden ze źródłowych cieków Przemszy, którą tworzy po połączeniu z Białą Przemszą. Administracyjnie zbiornik Przeczyce położony jest w środkowej części województwa śląskiego, na obszarze gminy Mierzęcice oraz miasta i gminy Siewierz wchodzących w skład powiatu będzińskiego.

    Opis kontekstów historycznych:

    Zbiornik Przeczycki, zwany także Zbiornikiem Przeczyce lub Zalewem Przeczycko-Siewierskim powstał w 1963 roku w celu racjonalnego i planowanego gospodarowania niewielkimi zasobami wodnymi w rzece. Było to niezmiernie ważne z uwagi na okresowe spadki poziomu wód, jak również z uwagi na wykorzystanie wód Czarnej Przemszy w celach chłodniczych dla elektrowni Łagisza. Jest to największy zbiornik wodny utworzony na Czarnej Przemszy, po Kuźnicy Warężyńskiej (Pogoria IV), jego powierzchnia wynosi ok. 5,1 km2.

    Zbiornik Przeczyce oprócz znaczenia przyrodniczego i krajobrazowego pełni zadania przeciwpowodziowe oraz turystyczno-rekreacyjne. Akwen jest wykorzystywany do uprawiania wędkarstwa, żeglarstwa, narciarstwa wodnego i sportów motorowodnych. Nad jego brzegami zlokalizowano plaże, ośrodki wypoczynkowe i pola kempingowe. W obrębie zatopionego dna doliny Czarnej Przemszy oraz w okolicy zbiornika znajdują się pozostałości umocnień polowych pochodzących z lat 30. XX w. oraz z okresu II wojny światowej.

    Zalew Przeczycki, źródło: https://www.nawycieczke.pl/pl/atrakcja/jezioro-przeczyce / autor fot. Bartosz M.

    Dane identyfikacyjne:

    województwo śląskie

    Gmina Siewierz