Wigilia lasowiacka w Baranowie Sandomierskim

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania     

  nieznany

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Wydarzenie organizowane jest rokrocznie tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Jednym z ważnych obrzędów, praktykowanych przez uczestników wigilii lasowiackiej, jest obmycie twarzy lub rąk wodą z cebrzyka, w którym znajduje się pieniążek i sianko. Goście mają okazję spróbować tradycyjnych lasowiackich dań, których receptury są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Najsłynniejsze są chopcie, czyli gołąbki z kaszą jęczmienną, ziemniaki z olejem i cebulką i postne pierogi. Wigilię uświetniają śpiewy kolęd w wykonaniu pań w tradycyjnych odświętnych strojach lasowiackich z charakterystycznymi haftami.

  Przed wigilią gospodarz wnosił tak zwanego króla, czyli snop z żytniej słomy trzykrotnie związany trzema powrózkami. Fot. Gmina Baranów Sandomierski

  Opis kontekstów historycznych

  Wigilie lasowiackie w obecnej formie są organizowane w Baranowie Sandomierskim od ponad czterdziestu lat. Za sprawą Anny Rzeszut, współzałożycielki zespołu Lasowiaczki, upowszechniano zwyczaje Lasowiaków, grupy etnicznej żyjącej w widłach rzek Wisły i Sanu.

  Dawniej wieczerza wigilijna u Lasowiaków gromadziła całą rodzinę. Domownicy jedli drewnianymi łyżkami z jednej misy. Zgodnie z tradycją, łyżki niewolno było odłożyć, aż do zakończenia wieczerzy. Później gospodyni zbierała łyżki i wiązała je wiązką siana, co miało być dobrą wróżbą, by w przyszłym roku wszyscy ponownie zasiedli razem do stołu.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł