Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów w Baranowie Sandomierskim

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Hinko Ethiopus

  Czas powstania: XIV w. opis kontekstów historycznych: Początki osadnictwa na będzińskiej...

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Udostępnij

  Czas powstania

  2018 r. (początek prac nad wystawą), 2021 r. otwarcie

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  To jedyne na świecie muzeum poświęcone słuchowiskom teatru radiowego. Na elewacji budynku umieszczono mural z podobiznami postaci związanych z Teatrem Polskiego Radia – Zbigniewa Zapsiewicza, Gustawa Holubka, Magdaleny Zawadzkiej, Grażyny Barszczewskiej, Piotra Fronczewskiego oraz Krzysztofa Gosztyły.

  Opis kontekstów historycznych

  Muzeum powstało z inicjatywy Janusza Kukuły (Dyrektora i Głównego Reżysera Teatru Polskiego Radia) i Wojciecha Ramusa (Prezesa Zarządu Fundacji Teatr Wyobraźni). Jego celem jest prezentowanie wiedzy na temat dorobku Teatru Polskiego Radia.

  W muzeum znajduje się sześć wystaw stałych. Pierwszą była ekspozycja Sonus ex Machina, prezentująca barokowe maszyny, które służyły do wytwarzania efektów dźwiękowych np. wiatru, deszczu, grzmotów.

  Kolejna wystawa zatytułowana „Matysiakowie”, odwołuje się do powieści o tym tytule. Zwiedzający mają szansę zobaczyć stylizowany pokój przywodzący na myśl lata 60., kiedy słuchowisko gromadziło rekordowe 11 milionów odbiorców.

  Następna ekspozycja nawiązuje do powieści „W Jezioranach”, gdzie możemy zobaczyć kuchnię wiejską z lat 60., przywołującą atmosferę popularnego słuchowiska.

  Wystawa Hulewicz-Kukuła nawiązuje do stuletniej historii Teatru Polskiego Radia. Kolejną ekspozycją jest Złota Setka Polskich Słuchowisk, ukazująca słuchowiska cieszące się dużą popularnością.

  Na ostatniej wystawie stałej „Dwa Teatry” zaprezentowano plakaty promujące Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”, który odbywa się od 2001 roku w Sopocie.