Bieg Nadwiślański im. Alfreda Freyera

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  1960 r.

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Jest to impreza lekkoatletyczna, upamiętniająca przedwojennego biegacza Alfreda Freyera. Trasa biegu rozpoczyna się w Baranowie Sandomierskim, a kończy w Tarnobrzegu, przy Zamku Dzikowskich, miejscu tragicznej śmierci Alfreda Freyera. Bieg odbywa się na dystansie 15 km i zazwyczaj jest organizowany w październiku. Celem imprezy jest upowszechnianie biegania i podnoszenie sprawności fizycznej społeczeństwa, jak również popularyzacja regionów (tarnobrzeskiego i baranowskiego), przez które wiedzie trasa.

  Biegacze na stracie. Fot. MOSIR Tarnobrzeg.

  Opis kontekstów historycznych

  Impreza początkowo nosiła nazwę „Jesienne Biegi Przełajowe o Puchar Przechodni Alfreda Freyera”, a od 1978 r. nazwana jest „Biegiem Nadwiślańskim o Memoriał Alfreda Freyera”.

  Alfred Freyer był wybitnym lekkoatletą okresu międzywojennego. Urodził się i zmarł w Dzikowie. Jego wspaniałą karierę zapoczątkowało pewne wydarzenie. 23-letni Alfred założył się z kolegami, że przegoni bryczkę z jednym koniem jadącą na 15-kilometrowej trasie między Tarnobrzegiem a Sandomierzem. Choć obstawiano, że młodemu mężczyźnie nie uda się ten zamiar, Freyer zaskoczył wszystkich będąc szybszym od bryczki.

  Swoje umiejętności ćwiczył w IFC Katowice, a następnie w warszawskiej Polonii. W 1925 r. miał już tytuł mistrza Polski w biegach na 5 i 10 km, a rok później także i w maratonie. Wkrótce Freyer pobił trzynaście rekordów Polski.

  Miejsce zakończenia biegu – Zamek Dzikowskich w Tarnobrzegu. Fot. MOSIR Tarnobrzeg.

  Jego wspaniałą karierę zakończyło tragiczne wydarzenie do którego doszło w 1927 r. W rodzinnym Dzikowie, na Zamku Tarnowskich, wybuch pożar. Mieszkańcy licznie ruszyli na pomoc. Wśród nich był także i Alfred Freyer, który zdecydował się by ratować cenne dzieła sztuki, w tym przechowywany w bibliotece rękopis „Pana Tadeusza”, jego ukochanego poematu. Niestety podłoga II piętra, gdzie udał się Freyer wraz z kilkoma studentami tarnobrzeskiej szkoły, zawaliła się, doprowadzając do śmierci śmiałków. Sportowiec w chwili śmierci miał dopiero 26 lat, a na jego pogrzebie zebrali się licznie kibice z całej Polski.