Czas powstania:
ok. 1901-1904 rok
Opis cech fizycznych:
Glorieta (lub glorietta, francuskie: gloriette) to niewielka budowla w postaci otwartego, kolumnowego pawilonu. Na kamiennej podstawie składającej się z trzech stopni posadowione 10 kolumn doryckich. Pomiędzy kolumnami balustrady z tralkami. Do wnętrza prowadzi sześć stopni. Stropodach z tralkowymi balustradami i piedestałami z wazami.
Opis kontekstów historycznych:
Sosnowiecka glorieta, została wzniesiona w latach 1901-1904, jako element architektury parkowej przyległej do rezydencji Henryka Dietla. Pierwotnie – z górnym tarasem widokowym oraz prowadzącymi na niego metalowymi schodami – posiadała bogaty wystrój architektoniczno-rzeźbiarski. Wybudowana na wzór greckiej świątyni w formie tolosu, stanowiła jedną z trzech budowli mającej tworzyć wrażenie starożytnej posiadłości. Na terenie neoromantycznego parku, zaprojektowanego w latach 90. XIX wieku i wkomponowanego w naturalnie ukształtowany teren doliny Przemszy znajdował się jeszcze pawilon w formie sztucznych ruin z bogatym wyposażeniem, pokaźna rzymsko-dorycka świątynia dumania nazywana Świątynią Sybilli oraz staw o urozmaiconej linii brzegowej z posągiem Neptuna.
Po 1945 roku park udostępniono dla mieszkańców Sosnowca jako park miejski z czasem wyburzając dawne obiekty parkowe i lokalizując nowe (hala sportowa, basen).
Obecnie Park Dietla, nazywany potocznie Parkiem Żeromskiego, obejmuje obszar 5,5 ha.
31 grudnia 1998 r. zespół przypałacowy związany z dawnym pałacem Henryka Dietla wraz z neoromantycznym parkiem i pozostałością dawnej architektury parkowej został wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego.
W 2022 roku sosnowiecka glorieta w parku Dietla została wyremontowana.
Dane identyfikacyjne:
województwo śląskie
Gmina Sosnowiec, Sosnowiec