Czas powstania:
nieznany
Opis cech fizycznych:
nie dotyczy
Opis kontekstów historycznych:
Zalewajka to tradycyjna zupa przygotowywana dawniej głównie na wsi. Podstawę dania stanowią pokrojone w kostkę ziemniaki, do których po ugotowaniu wlewa się zakwas chlebowy. Nazwa zupy wywodzi się właśnie od „zalewania” zakwasem już miękkich ziemniaków.
Teoria podaje, że zupa ta dotarła na teren Zagłębia z centralnej części Polski a pierwsze wzmianki o tej treściwej polewce pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Zalewajka jako pożywna i smaczna zupa stanowiła podstawę tygodniowego menu. Z biegiem czasu i migracjami ludności ze wsi do miasta zalewajka z pod wiejskiej strzechy trafiła do domów robotniczych zagłębiowskich miast.
Podstawę zupy stanowią ziemniaki pokrojone w kostkę i ugotowane w osolonej wodzie, do których wlewa się zakwas żytni. Do zupy można dodać podduszoną na smalcu cebulę, skwarki, grzyby, zabielić śmietaną. W wersji bogatszej zalewajkę przyrządza się na wywarze z kości wędzonych, z dodatkiem wędzonego boczku lub kiełbasy. Zagłębiowska zalewajka charakteryzuje się dodatkiem białego sera, którego grudki dorzuca się na talerz tuż przed podaniem.
Dane identyfikacyjne:
województwo śląskie
Gmina Sosnowiec, Zagłębie Dąbrowskie