Pałacowy pokój kąpielowy z pocz. XX wieku

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania:

  pocz. XX wieku

  Opis kontekstu historycznego:

  Założenie pałacowo-parkowe Henryka Dietla zlokalizowane przy dzisiejszej ulicy Stefana Żeromskiego w Sosnowcu (dawnej ul. Dietlowskiej) powstało w ostatnim ćwierćwieczu XIX stulecia. Przy linii kolei warszawsko-wiedeńskiej stopniowo stanęły: fabryka, zabudowania gospodarcze, biura dyrekcji, kościół ewangelicki, Szkoła Realna (szkoła średnia), pałac właściciela, sad, park oraz domy pracowników fabrycznych.

  Pałac jako siedziba rodowa Dietlów funkcjonował do stycznia 1945 roku. W latach 1947 – 1991 mieściła się w nim szkoła muzyczna. Od końca lat 90. XX wieku do dnia dzisiejszego znajduje się w rękach prywatnych.

  Wśród wielu ciekawych pomieszczeń, które stopniowo były i są nadal przywracane do dawnej świetności wyróżnia się zlokalizowany w północno-wschodni skrzydle pokój kąpielowy o powierzchni 27 m2.

  Wystrój łazienki, niemal w całości oryginalny, utrzymany jest w barwie jasnozielonej i żółtej, urozmaiconej kolorem kości słoniowej, błękitem i seledynem z licznymi dekoracyjnymi ornamentami. W centralnej części pomieszczenia znajduje się wanna (basen kąpielowy) wyłożona kafelkami z przedstawieniami fauny i flory morskiej. Nad wanną ceramiczna rama-zaplecek z malowaną sceną, bogato zdobiona ornamentami oraz rzeźbami. Powyżej metalowy prysznic, o bogatej dekoracji roślinnej.

  Wnętrze łazienki wyłożone jest ceramiczną, trójbarwną lamperią z płycinami zwieńczonymi dekoracją stiukową. Dekoracja sztukateryjna znajduje się również na suficie. W oknach witraże przedstawiające z parę aniołków trzymających wazon z kwiatami niezapominajek i pałkami wodnymi. Na jednej ze ścian nastawa z lustrem, ceramiczna obudowa drzwi oraz ceramiczny parawan z rzeźbiarskim szczytem, za którym umieszczono ubikację. Wystrój dopełnia wzorzysta, terakotowa posadzka.

  Wnętrze neobarokowej łazienki niejednokrotnie stanowiło scenerię filmową. Pokój kąpielowy w pałacu Dietla zobaczyć można w takich filmach jak np. „Między ustami a brzegiem Pucharu” czy „Dolina Bogów”.

  Dane identyfikacyjne:

  województwo śląskie

  Gmina Sosnowiec, Sosnowiec