Pałacowy pokój kąpielowy z pocz. XX wieku

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Czas powstania:

    pocz. XX wieku

    Opis kontekstu historycznego:

    Założenie pałacowo-parkowe Henryka Dietla zlokalizowane przy dzisiejszej ulicy Stefana Żeromskiego w Sosnowcu (dawnej ul. Dietlowskiej) powstało w ostatnim ćwierćwieczu XIX stulecia. Przy linii kolei warszawsko-wiedeńskiej stopniowo stanęły: fabryka, zabudowania gospodarcze, biura dyrekcji, kościół ewangelicki, Szkoła Realna (szkoła średnia), pałac właściciela, sad, park oraz domy pracowników fabrycznych.

    Pałac jako siedziba rodowa Dietlów funkcjonował do stycznia 1945 roku. W latach 1947 – 1991 mieściła się w nim szkoła muzyczna. Od końca lat 90. XX wieku do dnia dzisiejszego znajduje się w rękach prywatnych.

    Wśród wielu ciekawych pomieszczeń, które stopniowo były i są nadal przywracane do dawnej świetności wyróżnia się zlokalizowany w północno-wschodni skrzydle pokój kąpielowy o powierzchni 27 m2.

    Wystrój łazienki, niemal w całości oryginalny, utrzymany jest w barwie jasnozielonej i żółtej, urozmaiconej kolorem kości słoniowej, błękitem i seledynem z licznymi dekoracyjnymi ornamentami. W centralnej części pomieszczenia znajduje się wanna (basen kąpielowy) wyłożona kafelkami z przedstawieniami fauny i flory morskiej. Nad wanną ceramiczna rama-zaplecek z malowaną sceną, bogato zdobiona ornamentami oraz rzeźbami. Powyżej metalowy prysznic, o bogatej dekoracji roślinnej.

    Wnętrze łazienki wyłożone jest ceramiczną, trójbarwną lamperią z płycinami zwieńczonymi dekoracją stiukową. Dekoracja sztukateryjna znajduje się również na suficie. W oknach witraże przedstawiające z parę aniołków trzymających wazon z kwiatami niezapominajek i pałkami wodnymi. Na jednej ze ścian nastawa z lustrem, ceramiczna obudowa drzwi oraz ceramiczny parawan z rzeźbiarskim szczytem, za którym umieszczono ubikację. Wystrój dopełnia wzorzysta, terakotowa posadzka.

    Wnętrze neobarokowej łazienki niejednokrotnie stanowiło scenerię filmową. Pokój kąpielowy w pałacu Dietla zobaczyć można w takich filmach jak np. „Między ustami a brzegiem Pucharu” czy „Dolina Bogów”.

    Dane identyfikacyjne:

    województwo śląskie

    Gmina Sosnowiec, Sosnowiec