Największy kapelusz na świecie   

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  2006 r.    

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  W 2006 roku w Koziegłowach uszyty został największy na świecie kapelusz. Wykonano go z taśm plecionych z wiórków drewna osikowego. Do jego wykonania zużyto ok. 7 tys. metrów słomkowej taśmy, wyplecionej na utrzymującej jego kształt stalowej konstrukcji. Główną część kapelusza szyło i wyplatało przez tydzień sześć osób. Na główce kapelusza umieszczono herb Koziegłów i witający podróżnych napis. Powierzchnię wokół główki zdobią sztuczne kwiaty – również wytwór lokalnego rękodzieła. Całość jest solidnie zaimpregnowana i podklejona. Kapelusz ma wymiary: wysokość- 2,6 m, średnica – 6,65 m, obwód ronda – 21,9.
  Rekordowy kapelusz został wpisany do księgi rekordów Guinnessa i dumnie przy wjeździe do miasta. Podobno jeśli ktoś się pod nim pocałuje, będzie miał szczęście do końca życia.

  Opis kontekstów historycznych

  Tradycja wyrobu koziegłowskich kapeluszy sięga czasów, gdy miejscowi pasterze wyplatali z sitowia wysokie kapelusze, które chroniły ich podczas upałów. Z czasem praktyczniejsze i trwalsze okazały się kapelusze ze słomy i łyka. Surowiec ten wymaga wcześniejszego zaplecenia w pasemka, dopiero później z nich szyte są kapelusze
  W dziewiętnastym wieku łyko i słoma ryżowa do produkcji kapeluszy sprowadzane były do Koziegłów z Rosji oraz z Chin i Japonii. Na początku ubiegłego stulecia miejscowi producenci zaczęli też wytwarzać kapelusze z wiórów. Surowiec ten pozyskiwany jest poprzez struganie specjalnymi maszynami drewna rosnących na podmokłych terenach wybranych osik.
  Wióry – po wycięciu i wysuszeniu – są barwione, a po ponownym wysuszeniu, łączone w taśmy. Wyplata się z nich pasemka nie tylko na kapelusze, ale również na kolorowe dywaniki, koszyczki i przeróżne przedmioty dekoracyjne i użytkowe. Szczególnie popularne – jako lokalna ozdoba – stały się osikowe kwiaty, farbowane na jaskrawe kolor.
  Kapelusze, sztuczne kwiaty i inne ozdoby z Koziegłów były już eksportowane m.in. do Hiszpanii, Holandii, Belgii, Austrii, RFN, Szwecji, USA i Wielkiej Brytanii. Najczęściej można je jednak zobaczyć podczas lokalnych uroczystości, m.in. przypadających na początku lipca Dni Koziegłów. Ich zaletą w takich sytuacjach jest duża naturalna odporność na złe warunki atmosferyczne.

            Dane identyfikacyjne

  Województwo:          śląskie                                                        

  Gmina:      Koziegłowy