Festiwal Miłośników Koni i Muzyki „Z Kopyta”     

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Festiwal odbywa się od 2015 r.  

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Festiwal Miłośników Koni i Muzyki „Z Kopyta” odbywa się w Gniazdowie od 2015 roku a pomysł zorganizowania imprezy zrodził się przy okazji oddawania do użytku Międzygminnego szlaku konnego wraz ze zlokalizowanym w Gniazdowie torem T.R.E.C. do uprawiania jeździectwa turystycznego. Tereny w sąsiedztwie toru okazały się świetnym miejscem do organizacji koncertów oraz stworzenia festiwalowego zaplecza. Dodatkowe możliwości stwarza zlokalizowane tuż obok Gminne Centrum Sportu i Rekreacji z pełnowymiarowym trawiastym boiskiem, tartanową bieżnią i budynkiem zaplecza. Na tym obiekcie organizowane są w ramach festiwalu biegi dla dzieci i młodzieży, międzynarodowa wystawa psów rasowych, odbywają się piłkarskie mecze.

  Opis kontekstów historycznych

  Podczas I Festiwalu zaprezentowali się wtedy m.in. Kasia Kowalska, Alicja Boncol, Agnieszka Wajs, Andrzej Poniedzielski, Zbyszek Widuliński i Maciej Cichoń, ShaleyesH, The Blue Cocks, The Missing Part. Jeźdźcy turystyczni rywalizowali w Otwartych Mistrzostwach Śląska T.R.E.C. a dzieci, młodzież i dorośli w biegach na różnych dystansach. Ci ostatni w Biegu „Z Kopyta” na 10 km. Dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony wystawców jak i oglądających, cieszyła się VI Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych. Na torze T.R.E.C. odbyły się pokazy: łucznictwa konnego, dżigitówki, reiningowy i kowbojski. Była też parada samochodów i motocykli oraz wesołe miasteczko i swojskie jadło.
  W czasie trwania II Festiwalu w sobotni wieczór publiczność spotkała się z Tomaszem Szwedem, z Gangiem Marcela i Urszulą. Po zakończeniu koncertów można było potańczyć przy muzyce zespołu Live Metro Cover Band. W niedzielę na scenie zaprezentowali się: Mariusz Kalaga, Zespół Niespokojnych Nóg, Marysia Gorajska i Mariusz Kalaga. Oprócz koncertów, na przybyłych na festiwal czekało w tym roku wiele atrakcji. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się parada historycznych formacji konnych i pokazy w ich wykonaniu. Imponująco prezentowali się rycerze Husarii Sandomierskiej, którzy dali fantastyczne pokazy zarówno w sobotę jak i w niedzielę. Drugiego dnia zajechali na tor z Danielem Olbrychskim na czele, który występował w roli króla Jana III Sobieskiego. Olbrychski był też współarmatorem pokazu, przytaczał zabawne anegdoty, także z filmowego planu.
  Motywem przewodnim III edycji Festiwalu był Dziki Zachód. W Gniazdowie gościli m.in. zawodnicy występujący w Polskiej Lidze Western i Rodeo, którzy rywalizowali w Extreme Trail i innych widowiskowych konkurencjach. Pojawił się też zespół Catawba, który stworzył dla najmłodszych indiańską wioskę z różnymi atrakcjami. Odbywały się w niej m.in. gry i zabawy, a także konkursy. Catawba zaprezentowała widowiskowy pokaz taneczny w bajecznie kolorowych indiańskich i kowbojskich strojach. Na torze TREC nie zabrakło z kolei kowbojskich popisów oraz pokazów w stylu western. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na strój w stylu country.
  W 2018 roku impreza związana była z obchodami 100-lecia niepodległości państwa polskiego. Stąd też pojawiło się wiele akcentów dotyczących umundurowania, broni czy rekonstrukcyjnych formacji wojskowych. Można je było oglądać m.in. w specjalnie przygotowanej Strefie Historycznej. Na festiwalu gościli z pokazami III Szwadron Kawalerii im. Króla Jana II Sobieskiego i Ochotniczy Szwadron 3. Pułku Ułanów Śląskich. Bardzo efektownie zaprezentowali się uczestnicy parady, w której wzięli udział m.in.: Grupa Rekonstrukcyjna III Okręgu Policji Państwowej Komisariatu w Radomiu, policjanci konni, rycerze średniowieczni, jeźdźcy turystyczni. Tradycyjnie nie zabrakło też motocykli, zabytkowych samochodów i wojskowych pojazdów. Orszak poprowadził marszałek Józef Piłsudski. W role jednego z legionistów wcielił się Burmistrz Jacek Ślęczka.
  Z powodu pandemii od 2019 r. festiwal się nie odbywa

  Dane identyfikacyjne

  Województwo:          śląskie                                                        

  Gmina:      Koziegłowy