Legenda o sercu Lasowiackim

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  nieznany

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Legenda o sercu Lasowiackim nawiązuje do lokalnego folkloru, a dokładniej do grupy etnograficznej Lasowiaków, którzy zamieszkiwali tereny południowo-wschodniej Polski, północnej części Kotliny Sandomierskiej, w widłach Wisły i Sanu.

  Opis kontekstów historycznych

  Dawno, dawno temu, we wsi Dąbrowica mieszkał kowal Brylski, z córką Marysią. Była ona najpiękniejsza w całej wsi. Uwagę Marysi zwrócił Antek, który był bardzo przystojny i pracowity. I jemu również podobała się dziewczyna.

  Pewnego razu, Antek wybierał na Dziewitową Górę w Siedleszczanach, by spławiać drewno tratwami do Gdańska. Wtedy Marysia zawiesiła mu na szyi serce na łańcuszku, które wykuł jej ojciec. Chciała, aby ono przypominało chłopcu o ukochanej w czasie rozłąki.

  Jak dalej głosiła legenda Antek już nie wrócił do Marysi, gdyż akurat Wisła była dość wzburzona, a chłopiec wpadł do rzeki i utopił się. Koło Torunia wyłowiono Antka, który wciąż miał serce na szyi. Jego tam pochowano, a serce wróciło do ukochanej Marysi. Dziewczyna natomiast zamurowała jej w figurce Pana Jezusa Frasobliwego w Dąbrowicy, gdzie podobno jest po dzień dzisiejszy.

  Historia o wielkiej miłości była znana w całej okolicy. Wśród Lasowiaków stało się to serce symbolem miłości i przywiązania zakochanych. Motyw serca przejęły hafciarki, które zaczęły go wyszywać na odświętnych strojach i na chusteczkach, którymi dziewczęta obdarowywały chłopcom.

  Na baranowskim rynku ustawiono „Serce Lasowiackie”,które ma gwarantować trwały związek i wieczną miłość dla zakochanych, który pocałują się pod nim.