Kościół św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku                                                                                                                                                                                                         

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Czas powstania

    XV w.

    Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

    Wnętrze zaskakuje bardzo bogatym, zabytkowym wystrojem. Ciekawym elementem jest gotycki portal, w którym umieszczono drzwi z jaskini Ostrężnickiej z pięknymi okuciami. Manierystyczny ołtarz główny ufundował w pierwszej połowie XVII wieku hetman wielki koronny, Stanisław Koniecpolski. Wypełniają go obrazy i rzeźby barokowe lub późnobarokowe. W tym samym stylu utrzymane są ołtarze boczne (Serca Jezusowego i św. Anny Samotrzeć). Pięknie odrestaurowana została XVII-wieczna kaplica Matki Bożej, z manierystycznym ołtarzem oraz barokowymi obrazami, figurami i polichromią. Z tego samego okresu pochodzą organy i dwa epitafia. Spośród XIX-wiecznego wyposażenia warto zwrócić uwagę na antependium ołtarza głównego, ozdobione tkaniną z malowidłem przedstawiającym aniołów adorujących lilię (dzieło malarzy niemieckich, którzy pracowali w Rzymie, tzw. nazareńczyków) – dar Elżbiety i Zygmunta Krasińskich. W latach 50. XIX wieku Zygmunt Krasiński ufundował rodową kaplicę grobową, która zyskała formę nawiązującą do gotyku. Na zewnętrznej ścianie prezbiterium wisi krucyfiks z końca XVIII wieku. W kaplicy Krasińskich znajduje się natomiast krypta grobowa z II połowy XIX wieku. Spoczywają w niej doczesne szczątki córki Zygmunta Krasińskiego, Elżbietki oraz hr. Karola Raczyńskiego i jego trzech synów.
    Przed wejściem do kościoła umieszczono dwie tablice pamiątkowe. Pierwsza upamiętnia partyzantów z pobliskich lasów poległych w roku 1944 w starciu z wojskami niemieckimi i Własowcami, czyli Rosjanami będącymi w służbie niemieckiej. Druga poświęcona jest pamięci oddziałów partyzanckich działających podczas wojny w okolicznych lasach.

    Ołtarz główny. Źródło: Wikimedia Commons

    Opis kontekstów historycznych

    Złoty Potok to wieś położona w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Janów. Janów założył Jan Aleksander Koniecpolski w II połowie XVII wieku.
    Pierwszym kościołem, który powstał na terenie Złotego Potoku była drewniana świątynia wzniesiona w I połowie XII wieku. Pod koniec wieku XIII na jego miejscu wzniesiono kościół murowany. Ufundował go w roku 1298 Bartosz Odrowąż ze Sprowy. W roku 1310 powstała na terenie Złotego Potoku parafia.
    Pierwsze wzmianki o obecnym kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku datuje się na rok 1470. Pod koniec XVI wieku Jan Ślinicki uczynił z kościoła protestancki zbór. Zbór ten administrowany był przez byłego katolickiego kapłana Wincentego Zaprzańca. Świątynia nie pełniła jednak tej funkcji zbyt długo, gdyż już w roku 1601 zwrócono ją katolikom. W trakcie swego istnienia kościół był wielokrotnie przebudowywany.
    W XII wieku dobudowano do niego kaplicę Matki Bożej. Lata 1764-1767 poświęcono na podwyższenie nawy kościoła. W połowie XIX wieku do świątyni dobudowano kaplicę Krasińskich. W roku 1884 córka Zygmunta Krasińskiego Maria ufundowała remont generalny kościoła, który został wówczas powiększony. We wnętrzu kościoła pw. św. Jana Chrzciciela można dziś podziwiać ołtarz główny pochodzący z lat 1619-1645, który ufundował hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski.

    Źródło: Wikimedia Commons
          Dane identyfikacyjne

    Województwo: śląskie
    Gmina: Janów