Kościół pw. św. Stanisława w Jaśle

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Cmentarz parafialny „Na Zjawieniu”

  Położony jest w południowo -zachodniej części Radomyśla nad doliną...

  Krzyż nad Graniczką

  Rodziny zamordowanych podchorążych czekały 58 lat – do 12...

  Kościół pw. św. Tomasza

  Czas powstania: XVI w. Opis kontekstów historycznych: Pierwszy kościół w tym miejscu...

  Góra „Dorotka” w Będzinie

  Czas powstania: nie dotyczy Opis cech fizycznych: Wzgórze Przemienienia Pańskiego w Będzinie...

  Będzińskie targowisko

  Czas powstania: lata 20. XX w. Opis cech fizycznych: Przy ul. Gzichowskiej...

  Udostępnij

  Czas powstania – 1893 rok.

  Opis cech fizycznych

  Kościół zwany także Kaplicą Gimnazjalną zbudowany jest z cegły i kamienia. Od zachodu znajduje się nawa niższa, na planie sześciokąta z ściętym dachem. Nad kościołem dach dwuspadowy kryty jest blachą. Wejście od strony wschodniej i zachodniej. W środkowej części dachu wieżyczka z sygnaturką. W oknach witraże.

  Opis kontekstów historycznych

  Jest to dawna kaplica gimnazjalna, która była od samego początku integralną częścią Gimnazjum w Jaśle utworzonego w 1868 roku. W dniu 28 maja 1892 roku został położony kamień węgielny, natomiast już w dniu 7 grudnia 1893 roku kaplica została poświęcona. Pomysłodawcą budowy był dyrektor Gimnazjum Klemens Sienkiewicz. Opieka nad kaplicą była sprawowana przez katechetę szkolnego. Po wysiedleniu mieszkańców miasta w dniach 13-15 września 1944 roku, świątynia uległa spaleniu. Zachowały się tylko mury i sklepienie prezbiterium. W 1949 roku została zakończona odbudowa świątyni. W 1950 roku biskup Franciszek Barda ustanowił kaplicę kościołem filialnym, a rektorem został mianowany ksiądz Aleksander Gotfryd. Od 1 czerwca 1971 roku jest to samodzielny kościół parafialny.

  W ciągu tych wielu lat istnienia świątynia była upiększana i remontowana. W 1974 roku zostały wstawione witraże. W 1976 roku zostały zbudowane organy. Główny ołtarz autorstwa Józefa Koczapskiego z Przemyśla, wykonany w 1962 roku przedstawia postać Matki Bożej, po bokach znajdują się postacie św. Stanisława Biskupa Męczennika, patrona świątyni i św. Stanisława Kostki. Dwa ołtarze w nawach bocznych zostały wykonane przez braci Mieczysława i Romualda Naszkiewiczów z Jasła według projektu artysty rzeźbiarza Stanisława Smoczeńskiego z Wojaszówki. Polichromia wnętrza została zaprojektowana i wykonana przez profesora Stanisława Jakubczyka. W 1999 roku został wymieniony strop kościoła. W 2014 roku został wymieniony dach: więźba i pokrycie blachy aluminiowo-cynkowej oraz została zrekonstruowana wieżyczka z sygnaturką.

  W swej ponad 100-letniej historii kościół św. Stanisława w Jaśle odegrał dużą rolę w kształtowaniu religijnych i patriotycznych postaw jasielskiej społeczności. Dojrzewające tu ideały służby Panu Bogu jak i Ojczyźnie znajdowały swe odbicie w trudnych okresach dziejów miasta.

  Bibliografia:

  M. Mikulski, „Zburzone nienawiścią – Jasło – wydźwignięte pracą”, Jasło 1997,

  S. Tomkowicz, „Inwentarz zabytków powiatu jasielskiego”, Kraków 2001,

  W. Hap, Z. Świstak, „Jasło na przełomie II i III tysiąclecia:, Jasło 2006,

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._Stanis%C5%82awa_w_Ja%C5%9Ble

  Województwo: Podkarpackie

  Gmina: Jasło