Obelisk Niepodległości w Mielcu

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Bractwo Rycerskie Zamku Będzin

  Czas powstania: 2001 r. Opis kontekstów historycznych: Bractwo Rycerskie Zamku Będzin...

  Udostępnij

  11 listopada 2018 roku.

  Na Skwerze 100-lecia Harcerstwa w Mielcu, tuż za pomnikiem Wolności, 11 listopada 2018 roku odsłonięty został Obelisk Niepodległości. Stanął w tym miejscu dla wszystkich mielczan i żołnierzy, którzy czynem zbrojnym, służąc w Legionach Polskich i innych formacjach wojskowych okresu I wojny światowej, Błękitnej Armii gen. Hallera w polskich korpusach w Rosji, a także w Polskiej Organizacji Wojskowej czynnie włączyli się w odzyskanie niepodległości przez nasz kraj. Dla dokładnie 250 osób.

  Idea takiej formy upamiętnienia została zaczerpnięta z obelisków, które społeczeństwo polskie w połowie lat 30. XX wieku postawiło pod Kostiuchnówką, dedykując je swojemu wodzowi marszałkowi Piłsudskiemu. Bazaltowe obeliski stanęły wówczas w liczbie dziewięciu na pobojowisku pod Kostiuchnówką, w różnych, najbardziej znacznych miejscach, gdzie przebywał i dowodził ówczesny brygadier Piłsudski. Kształt jest dokładnie taki sam.

  Pod obeliskiem znalazła się także kapsuła czasu, w której schowano różne przedmioty- m.in. odznaki: Guzik Legionowy, Guzik Katyński, herb miasta Mielca, flaga Polski, monety wybite w roku jubileuszowym,  Jednodniówka  Polonia Restituta z 2017, dwa zdjęcia panoramiczne miasta Mielca, czyli przedmioty prezentujące współczesne elementy kultury, a także przedmioty związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości i mieleckimi uroczystościami z tej okazji.

  Województwo: podkarpackie

  Gmina: Mielec miejska

  Obelisk Niepodległości w Mielcu.
  Obelisk Niepodległości w Mielcu.
  Obelisk Niepodległości w Mielcu.