Czas powstania: Początek lat 80-tych XX wieku.
Opis cech fizycznych
Okazał pomnik składa się z trzech części. Środkowa część betonowego pomnika zwężająca się ku górze zwieńczona jest orłem. W centralnej części na licu znajduje się krzyż i tablice inskrypcyjne. Także po prawej i lewej części umocowano szklane tablice. Na nich umieszczonych jest 55 nazwisk mieszkańców Gminy Szerzyny, którzy w latach 1939-1945 oddali życie za Ojczyznę.
Obiekt usytuowany jest w centrum miejscowości, przy tzw. Kościelisku.
Opis kontekstów historycznych
Pomnik straconych podczas II wojny światowej mieszkańców Gminy Szerzyny – Czermnej, Ołpin, Swoszowej, Szerzyn i Żurowej. Inicjatorem i kierownikiem budowy pomnika był Stanisław Dudek, ówczesny przewodniczący Zarządu Gminnego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Działkę pod pomnik przekazali Alicja i Stanisław Janigowie. Prace budowlane wykonano pod nadzorem Bolesława Mitoraja z Szerzyn, którego bracia czynnie działali w konspiracji antyhitlerowskiej.
Jak podaje treść jednej z tablic, fundatorami byli: Stanisław Moskal – RFN, Urząd Gminy Szerzyny, Kombatanci ZBOWiD, Stanisław i Alicja Janigowie – Szerzyny, Stanisław Zając – Tuchów, Gminna Spółdzielnia „SCh” – Szerzyny, SKR – Ołpiny, Spółdzielnia Drzewiarz – Żurowa, Rady Sołeckie z Szerzyn i Czermnej.
Przy pomniku odbywają się gminne uroczystości upamiętniające tych, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości Polski.
Województwo: Małopolskie
Gmina: Szerzyny
Bibliografia:
GCKiCz – „Miejsca Pamięci Narodowej na terenie Gminy Szerzyny”, Szerzyny 2019
Relacja Adolfa Małka i Adama Dłuskiego, mieszkańców Szerzyn.