Lata 1964-1966.
W latach 1964-1966 zakopiański artysta Henryk Burzec postawił na terenie Mielca pięć rzeźb o nazwach: „Lot”, „Radość życia”, „Biegaczki”, „Miotacz” i „Tancerka”. Duże gabaryty obiektów nie były przypadkowe. Stanowiły one realizację marzeń rzeźbiarza, który pragnął wypowiedzieć się artystycznie w monumentalnych formach. Wszystkie rzeźby artysta wykonał z żelbetu, dzięki czemu w sprawny sposób mógł kształtować ich formę.
Henryk Burzec urodził się w 1919 roku w Międzyrzecu Podlaskim i zmarł 31 października 2005 roku w Zakopanem. Dzieciństwo spędził w Brześciu. Po wojnie podjął studia na krakowskiej ASP, trafiając do pracowni Xawerego Dunikowskiego.
Największa z rzeźb tego artysty o nazwie „Lot”, odremontowana i ustawiona dziś przed wjazdem do bramą główną mieleckiej SSE, a kiedyś znajdująca się przed bramą główną Zakładów Lotniczych przedstawia wzbijającego się do lotu Ikara, mierzy 10m wysokości oraz 9m w rozpiętości skrzydeł, wraz z postumentem waży 60 ton. Bezpośredni związek pomnika-rzeźby z przedsiębiorstwem WSK PZL Mielec ujawniał się na wielu płaszczyznach. W latach 80. XX wieku w sali muzealnej zakładu, pośród niewielkich modeli samolotów, wyeksponowano miniaturkę Ikara. W 1988 roku, z okazji 50. rocznicy uruchomienia przedsiębiorstwa, ukazał się z kolei pamiątkowy medal z wizerunkiem pomnika. Odlano też jego mosiężną statuetkę, która w latach 90. była główną nagrodą w zawodach krótkofalarskich podczas „Święta Lotnictwa Polskiego” w Mielcu.
Wszystkie rzeźby na stałe wpisały się w wizerunek miasta Mielca. Ich fotografie i szkice wielokrotnie stawały się motywem przewodnim kart pocztowych tej miejscowości.
Lokalizacja rzeźb:
-„Biegaczki” (przy hali sportowo-widowiskowej),
-„Miotacz” (obok hotelu „Jubilat”),
-„Lot” (przed wjazdem do SSE Mielec),
-„Tancerka” (w parku za Domem Kultury SCK) i
-„Radość życia” (przy ul. M. Konopnickiej)
Województwo: podkarpackie
Gmina: Mielec