Jan i Edward Reszke – słynni bracia i ich związek z ziemią kłomnicką

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Jan Reszke urodził się w 1850 roku w Warszawie. Jego młodszy brat Edwarda w 1853. Jan zmarł w Nicei, w wieku 75 lat. Został pochowany paryskim Cmentarzu Montparnasse. Edward zmarł 25 maja 1917 r. w swoim dworku w Garnku (gmina Kłomnice), a jego grób znajduje się w Borownie.
  Edwarda Reszke był światowej sławy śpiewaka operowego, basa, gwiazdy największych scen operowych Europy i Ameryki przełomu XIX i XX wieku. Występował na największych scen operowych świata: Paryża, Londynu, Madrytu, Wenecji, Mediolanu czy Nowego Jorku. Pochodził z uzdolnionej muzycznie i teatralnie rodziny . Ojciec Jan śpiewał barytonem, matka Emilia była wokalistką amatorką oraz dzieci, cała piątka, z których troje zostało wybitnymi śpiewakami na skalę światową. Jego siostra Józefina i brat Jan, tak jak Edward, podbijali światowe opery, rozsławiając Polskę. O ich przyjaźń zabiegali nie tylko artyści i politycy, ale również arystokraci i monarchowie. Zachwycała się nimi królowa angielska Wiktoria i car Aleksander. Do grona ich wielbicieli należał znany kompozytor Jules Massenet, światowej sławy śpiewaczki operowe Nellie Melba i Adelina Patti, Marcelina Sembrich-Kochańska (Polka), pisarz Bernard Shaw.

  Jan Reszke jako Zygmunt w Zmierzchu. Źródło: wikipedia.org
  Edward Reszke jako Mefisto. Źródło:wikipedia.org


  Po skończonej karierze muzycznej na największych scenach świata sławne rodzeństwo upodobało sobie właśnie okolice Częstochowy. Skrzydłów był domem Jana, gdzie miał swój pałacyk i stadninę koni.

  Dworek Jana Reszke w Skrzydlowie. Źródło: Wirtualne Archiwum Społeczne Ziemi Kłomnickiej

  Garnek od 1894 roku należał do Edwarda. Wzniesiony w latach 1896–1898 dwór zaprojektował i zbudował francuski architekt Franciszek Arveuf. Tutaj Edward spędził ostatnie lata życia.

  Dworek Edwarda Reszke w Garnku. Źródło: Wirtualne Archiwum Społeczne Ziemi Kłomnickiej

  Borowno było posiadłością Emilii, najstarszej z rodzeństwa, której mąż zarządzał dobrami obu braci. Oprócz Skrzydłowa do Reszków należały: Chorzenice, Witkowice i Kłobukowice w powiecie radomszczańskim, w sumie ponad 3500 hektarów.
  Grób Edwarda Reszke mieści się w rodzinnym grobowcu Karpińskich i Michalskich. Znajduje się na wzgórzu cmentarza. To grobowiec w stylu neogotyckim, otoczony żeliwnym ogrodzeniem i zwieńczony żeliwnym kutym krzyżem. Ogrodzenie okrywa obszerny, betonowy strop grobowca. Strop zamknięty jest dwuskrzydłową żelazną pokrywą, osadzoną na czterech ozdobnych zawiasach. Na niej znajduje się metalowy napis: „Grób Rodziny Karpińskich i Michalskich”. Obok tej pokrywy umieszczono już później poziomą, betonową tablicę z napisem: „Edward Reszke 1853–1917, światowej sławy śpiewak operowy”. W grobowcu pochowana jest również córka Edwarda Reszke, Janina Nieniewska.

            Dane identyfikacyjne

  Województwo:  śląskie                                                           

  Gmina:  Kłomnice