2018-2019 rok.

Dom Pamięci Regionalnej w Rudzie powstał przy miejscowym Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Józefa Gorlacha. Wykorzystano do tego celu stary drewniany budynek po byłej szkole i dobrze go zagospodarowano. W trzech salach tematycznych zgromadzono dawne sprzęty szkolne, obrazujące historię szkoły, sprzęty gospodarstwa domowego i kuchenne, używane w gospodarstwie przez mieszkańców wsi, a także materiały patriotyczne związane z osobą patrona szkoły Józefa Gorlacha ps. „Orzeł”, długoletniego kierownika szkoły, żołnierza ZWZ i AK, zamordowanego w Oświęcimiu. Znajdują się tu także materiały związane z Karolem Kostórkiewiczem, synem byłych właścicieli Rudy, członkiem organizacji „Sokół” w Radomyślu Wielkim, uczestnikiem I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej. Dla zwiedzających wystawione zostały także obrazy, sprzęty, stroje i stara broń związana z tradycją szlachecką. Do tego muzeum trafiają eksponaty przyniesione przez młodzież, mieszkańców wioski, ludzi znających wartość historii tego miejsca, zatrzymanej w starych dokumentach i zdjęciach.

W Domu Pamięci Regionalnej odbywają się na żywe lekcje historii i zwyczajów regionalnych, przygotowywanie potraw regionalnych na starym piecu kuchennym „na blasze” oraz ekspozycje tematyczne. Nad sprawnym funkcjonowaniem Domu Pamięci Regionalnej czuwa i pełni funkcję kustosza zbiorów mgr Ireneusz Weryński, nauczyciel ZSP w Rudzie.

Województwo: podkarpackie

Gmina: Radomyśl Wielki

Dom Pamięci Regionalnej w Rudzie.