900 lat miejscowości Zgórsko i pamiątkowy obelisk 

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  2011-2012 rok.

  Obelisk wykonany jest z kamienia, piaskowca czerwonego w formie smukłego słupa o czworokątnej podstawie zwężający się ku górze, ustawionego na trzech wyróżniających się stopniach. Na górnym największych stopniu od wejścia umieszczona jest tablica z napisem: 900 LAT / ZGÓRSKA / W ROKU BEATYFIKACJI / PAPIEŻA JANA PAWŁA II / POMNIK UFUNDOWAŁ / KSIĄDZ PRAŁAT / STANISŁAW NIEMIEC. Na tylnej stronie stopnia data: 1111-2011. Obelisk ustawiony jest na posadce z jasnych płyt z piaskowca, ogrodzony ozdobnym kutym łańcuchem, zawieszonym na 9 kamiennych słupkach, otwartym od strony tablicy. Duży teren wokół obelisku wyłożony jest cementową kostką z ułożoną datą 2011.

  Swoimi początkami Zgórsko sięga okresu wczesnośredniowiecznego, zostało bowiem wymienione w dokumentach w ok. 1110 roku. Właścicielami Zgórska byli Pacanowscy, Mieleccy, Ossolińscy. W początkach XIX wieku Zgórsko weszło w skład Fundacji Biblioteki Narodowej Ossolińskich. Początkowo miejscowość należała do parafii Pacanów. W 1583 r. erygowano samodzielna parafię. We wsi znajduje się zabytkowy, drewniany kościół z 1781 r, a w nim Cudowny Obraz Matki Boskiej Zgórskiej. W okresie przedrozbiorowym we wsi funkcjonowała szkoła parafialna. Jest to najmniejsza, po Pniu, miejscowość w gminie Radomyśl Wielki. W 2011 roku miejscowość obchodziła 900-lecie swojego istnienia.

  Obelisk- pomnik upamiętniający to wydarzenie, ustawiony został przed bramą kościoła w Zgórsku. Fundatorem tego obelisku jest długoletni kapłan i proboszcz w miejscowym kościele p.w. św. Mikołaja Biskupa, ks. Stanisław Niemiec, projektantem i zarazem wykonawcą z kolei pracownik Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie o specjalności konserwator rzeźby kamiennej i elementów architektury, Andrzej Kazberuk. Uroczyste odsłonięcie obelisku przez fundatora i władze gminy oraz jego poświęcenie nastąpiło w dniu 12 czerwca 2012 roku, podczas głównych uroczystości 900-lecia Zgórska.

  Województwo: podkarpackie

  Gmina: Radomyśl Wielki

  900 lat miejscowości Zgórsko
  900 lat miejscowości Zgórsko
  900 lat miejscowości Zgórsko