900 lat miejscowości Zgórsko i pamiątkowy obelisk 

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Cmentarz parafialny „Na Zjawieniu”

  Położony jest w południowo -zachodniej części Radomyśla nad doliną...

  Krzyż nad Graniczką

  Rodziny zamordowanych podchorążych czekały 58 lat – do 12...

  Kościół pw. św. Tomasza

  Czas powstania: XVI w. Opis kontekstów historycznych: Pierwszy kościół w tym miejscu...

  Góra „Dorotka” w Będzinie

  Czas powstania: nie dotyczy Opis cech fizycznych: Wzgórze Przemienienia Pańskiego w Będzinie...

  Będzińskie targowisko

  Czas powstania: lata 20. XX w. Opis cech fizycznych: Przy ul. Gzichowskiej...

  Udostępnij

  2011-2012 rok.

  Obelisk wykonany jest z kamienia, piaskowca czerwonego w formie smukłego słupa o czworokątnej podstawie zwężający się ku górze, ustawionego na trzech wyróżniających się stopniach. Na górnym największych stopniu od wejścia umieszczona jest tablica z napisem: 900 LAT / ZGÓRSKA / W ROKU BEATYFIKACJI / PAPIEŻA JANA PAWŁA II / POMNIK UFUNDOWAŁ / KSIĄDZ PRAŁAT / STANISŁAW NIEMIEC. Na tylnej stronie stopnia data: 1111-2011. Obelisk ustawiony jest na posadce z jasnych płyt z piaskowca, ogrodzony ozdobnym kutym łańcuchem, zawieszonym na 9 kamiennych słupkach, otwartym od strony tablicy. Duży teren wokół obelisku wyłożony jest cementową kostką z ułożoną datą 2011.

  Swoimi początkami Zgórsko sięga okresu wczesnośredniowiecznego, zostało bowiem wymienione w dokumentach w ok. 1110 roku. Właścicielami Zgórska byli Pacanowscy, Mieleccy, Ossolińscy. W początkach XIX wieku Zgórsko weszło w skład Fundacji Biblioteki Narodowej Ossolińskich. Początkowo miejscowość należała do parafii Pacanów. W 1583 r. erygowano samodzielna parafię. We wsi znajduje się zabytkowy, drewniany kościół z 1781 r, a w nim Cudowny Obraz Matki Boskiej Zgórskiej. W okresie przedrozbiorowym we wsi funkcjonowała szkoła parafialna. Jest to najmniejsza, po Pniu, miejscowość w gminie Radomyśl Wielki. W 2011 roku miejscowość obchodziła 900-lecie swojego istnienia.

  Obelisk- pomnik upamiętniający to wydarzenie, ustawiony został przed bramą kościoła w Zgórsku. Fundatorem tego obelisku jest długoletni kapłan i proboszcz w miejscowym kościele p.w. św. Mikołaja Biskupa, ks. Stanisław Niemiec, projektantem i zarazem wykonawcą z kolei pracownik Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie o specjalności konserwator rzeźby kamiennej i elementów architektury, Andrzej Kazberuk. Uroczyste odsłonięcie obelisku przez fundatora i władze gminy oraz jego poświęcenie nastąpiło w dniu 12 czerwca 2012 roku, podczas głównych uroczystości 900-lecia Zgórska.

  Województwo: podkarpackie

  Gmina: Radomyśl Wielki

  900 lat miejscowości Zgórsko
  900 lat miejscowości Zgórsko
  900 lat miejscowości Zgórsko