Muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Muzeum im. Tadeusza Kościuszki powołano do życia na przestrzeni II połowy lat 80. XX w. staraniami regionalisty i badacza bitwy pod Maciejowicami – pana Włodzimierza Witczuka.
    Początkowo filia Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

    Zbiory Muzeum obrazują życie Kościuszki od urodzin na Mereczowszczyźnie na Polesiu, aż po jego śmierć w Szwajcarii. Muzeum ilustruje również wydarzenia związane z Bitwą pod Maciejowicami, która była ostatnią bitwą polową I Rzeczypospolitej, a zarazem ostatnią bitwą samego Kościuszki, który po bitwie został pojmany przez Rosjan nieopodal Maciejowic, w folwarku Krępa.

    W zbiorach muzealnych znajdują się zabytki archeologiczne odkryte na terenie pola Bitwy -między innymi trzy oryginalne lufy karabinów pruskich, używanych przez polską piechotę w okresie Insurekcji Kościuszkowskiej. Ponadto – elementy związane z łóżkiem, na którym Kościuszko miał zostać złożony ranny, w zamku podzameckim po bitwie, pastele pamiętające początek wieku XIX, malowane za życia Kościuszki, zbiór rzeźb ludowych o tematyce związanej z Bitwą pod Maciejowicami, wykonanych przez znanego artystę i rzeźbiarza ludowego pana Ludwika Szczepanika oraz przez panią Marię Komorniczak.

    Oprócz tego, możemy dziś w Muzeum w Maciejowicach zobaczyć urny, przystawki oraz elementy ruchome składane jako dary grobowe członkom kolejnych rodzin związanych z archeologiczną kulturą Łużycką, czyli kulturą przełomu epok brązu i epoki żelaza.