Kopiec Kościuszki w Krępie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Kopiec Kościuszki w Krępie znajduje się na skraju dawnego folwarku, który obecnie znajduje się na skraju Rezerwatu Torfy Orońskie. Kopiec usypano w 1861r. w trakcie jednej z największych na prowincji manifestacji patriotycznych, w miejscu, w którym, według tradycji, do niewoli 10 października 1794 roku został pojmany Tadeusz Kościuszko po przegranej Bitwie pod Maciejowicami. Podjazd rosyjski dopadł wycofującego się w kierunku Warszawy Kościuszkę na wysokości folwarku Krępa.

  Sam Kopiec skrywa w sobie najpewniej mogiłę żołnierzy, którzy towarzyszyli Kościuszce na drodze odwrotu z kotła okrążenia, które Rosjanie zgotowali dywizji Generała Sierakowskiego pomiędzy miejscowościami Podzamcze i Oronne. Stefan Żeromski, który odwiedził Krępę na przestrzeni lat 80. wieku XIX, był na tyle przyjęty tym miejscem, że popełnił jedną z ze swoich najznakomitszych nowel – nowelę „Mogiła” – inspirowaną zarówno samym miejscem, uroczyskiem, ale również opowieściami mieszkańców.

  Pierwotnie krzyż znajdował się bezpośrednio przed kopcem. Dopiero w roku 1917, z okazji setnej rocznicy śmierci Kościuszki, ustawiono krzyż, znajdujący się bezpośrednio na kopcu. Sam kopiec można byłoby nazwać czymś na kształt kurhanu, który został nadsypany w roku 1861, najprawdopodobniej w miejscu pojmania Kościuszki, ale przede wszystkim pochówku jego współtowarzyszy, którzy polegli w potyczce pod Krepą w dniu 10 października 1794 roku.