Kopiec Kościuszki w Krępie znajduje się na skraju dawnego folwarku, który obecnie znajduje się na skraju Rezerwatu Torfy Orońskie. Kopiec usypano w 1861r. w trakcie jednej z największych na prowincji manifestacji patriotycznych, w miejscu, w którym, według tradycji, do niewoli 10 października 1794 roku został pojmany Tadeusz Kościuszko po przegranej Bitwie pod Maciejowicami. Podjazd rosyjski dopadł wycofującego się w kierunku Warszawy Kościuszkę na wysokości folwarku Krępa.

Sam Kopiec skrywa w sobie najpewniej mogiłę żołnierzy, którzy towarzyszyli Kościuszce na drodze odwrotu z kotła okrążenia, które Rosjanie zgotowali dywizji Generała Sierakowskiego pomiędzy miejscowościami Podzamcze i Oronne. Stefan Żeromski, który odwiedził Krępę na przestrzeni lat 80. wieku XIX, był na tyle przyjęty tym miejscem, że popełnił jedną z ze swoich najznakomitszych nowel – nowelę „Mogiła” – inspirowaną zarówno samym miejscem, uroczyskiem, ale również opowieściami mieszkańców.

Pierwotnie krzyż znajdował się bezpośrednio przed kopcem. Dopiero w roku 1917, z okazji setnej rocznicy śmierci Kościuszki, ustawiono krzyż, znajdujący się bezpośrednio na kopcu. Sam kopiec można byłoby nazwać czymś na kształt kurhanu, który został nadsypany w roku 1861, najprawdopodobniej w miejscu pojmania Kościuszki, ale przede wszystkim pochówku jego współtowarzyszy, którzy polegli w potyczce pod Krepą w dniu 10 października 1794 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj