Teatr Nasz

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Teatr  „Nasz” z Bełżyc, to jeden z najstarszych teatrów amatorskich w kraju . Działa od 1987 r., więc w 2022 r. teatr będzie obchodził Jubileusz 35-lecia swojej działalności. Przed laty, z inicjatywy nauczycielki bełżyckiego L.O. pani Ireny Kawy i ówczesnego dyrektora MDK w Bełżycach oraz Józefa Kasprzaka, powołano do życia zespół teatralny, który z czasem  przyjął nazwę „Nasz”. W czasie swojej twórczości teatr zrealizował ponad 100 premierowych przedstawień, których autorami byli min. Roman Bradnstaetter, Stefan Canev, Sławomir Mrożek, Nikołaj Erdman, Jerzy Jurandt, Antoni Czechow i wielu innych. Osobliwym spektaklem, granym wielokrotnie, było widowisko plenerowe wg. pomysłu Józefa Kasprzaka p.t. „Vita nostra”, gdzie na równi swoje role grał dźwięk i światło ze szczególnym uwzględnieniem symboliki ognia.

  Przez deski teatralne przeszło ponad 300 aktorów amatorów. Niektórzy z nich występują od początku do chwili obecnej – a niejednokrotnie wraz ze swymi dziećmi.

  Aktualnie teatr skupia kilkadziesiąt osób w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat. Jest więc to zespół wielopokoleniowy. Teatr nie skupia się jednak tylko na działaniach ściśle związanych z tworzeniem na scenie; jest pomysłodawcą i gospodarzem odbywających się w Bełżycach od 30 lat Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych „Scena Dramatyczna”. Teatr „Nasz” i związane z nim Towarzystwo Przyjaciół Teatru w Bełżycach zrealizował  wiele projektów, do których należy zaliczyć min. „W pogoni odchodzącego świata”, „Scena w obronie normalnej młodości”, „Z biegiem lat z biegiem wód, tuż za progiem Europa”.

  Na XV rocznicę swoje działalności Teatr Nasz ufundował kapliczkę Chrystusa Dobrego Pasterza, która znajduje się w Starych Wierzchowiskach.

  tekst. Józef Kasprzak, fot. ze zbiorów teatru

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł