Scena Dramatyczna w Bełżycach

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Ogólnopolskie Spotkania Teatralne „Scena Dramatyczna- Bełżyce”

  Na pomysł organizacji takiej imprezy Józef Kasprzak wpadł przypadkowo. Kierowany przez niego Teatr „Nasz” ciągle się rozwijał, a liczba jego członków  urosła do kilkudziesięciu osób. Teatr otrzymywał wiele zaproszeń do występów w różnych miastach. Wszyscy byli chętni do wyjazdu! Lecz nie było to możliwe nawet ze względów technicznych. Ot! Na przykład nie wszyscy pomieściliby się w autokarze. Wówczas Józefowi Kasprzakowi przyszła myśl, że …jeśli my nie możemy wyjechać to niech inni przyjeżdżają do nas. Skonsultował  ten pomysł z panią Krystyną Chruszczewską , która wówczas pracowała w Wojewódzkim Domu Kultury w Lublinie. Pomysł się spodobał.

   Od słowa „drama” – dziać się , wywiedziona została nazwa Scena Dramatyczna. Pierwsza „scena ” odbyła się w dnach 26- 27 września 1992 r. Od tamtej pory, wspólnymi wysiłkami i zaangażowaniem, wydarzenie to organizował Miejski Dom Kultury w Bełżycach, Wojewódzki Dom Kultury w Lublinie, Towarzystwo Krzewienia Kultury Teatralnej O. w Lublinie , Towarzystwo Kultury Teatralnej w Bełżycach i Teatr „Nasz”, który pełnił  rolę Gospodarza imprezy, zaś Józef Kasprzak był jej Komisarzem.

  W pierwszym roku spotkania miały zasięg wojewódzki, ale echo popularności tego wydarzenia  szybko się rozeszło i już w następnych latach „scena” przybrała  rozmiar ogólnopolski, a nawet międzynarodowy. Tak więc co roku, tradycyjnie w ostatni weekend września, Bełżyce gościły teatry amatorskie i zawodowe dosłownie z całej Polski; trudno tu wymienić, by któregoś nie pominąć , bowiem przez minione lata  do Bełżyc zjechało ich, z całego kraju, dużo ponad dwieście. Były też teatry z  Wilna, Lwowa, Kijowa czy Pragi. Teatry zarówno klasyczne jak i eksperymentalne, plenerowe, plastyczne, teatry lalek itd. „Scena ” była tak popularna w całym kraju, że utarło się powiedzenie, że „w dobrym guście jest jechać do Bełżyc”.

  tekst Józef Kasprzak

  fot. ze zbiorów MDK w Bełżycach

  Gmina Bełżyce

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł