Ostrów Tumski we Wrocławiu

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Bractwo Rycerskie Zamku Będzin

  Czas powstania: 2001 r. Opis kontekstów historycznych: Bractwo Rycerskie Zamku Będzin...

  Udostępnij

  źródło własne

  Ostrów Tumski we Wrocławiu stanowi jedną z najstarszych i najbardziej przepełnioną przykładami zabytkowej architektury część miasta. Można tu na przykład znaleźć najstarsze przyłady architektury sakralnej w całym Wrocławiu – takie jak późnoromański kościół pw. św. Idziego z początków XIII wieku oraz kościół pw. św. Marcina. Można tu również zobaczyć wbudowany w stylu gotyckim kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela.

  źródło własne

  Ten najokazalszy chyba kościół we wrocławiu został wybudowany już po II Wojnie Światowej w miejsce budowli zniszczonej wskutek działań wojennych. Na szczycie jednej z wież znajduje się platforma widokowa z której roztacza się imponujący widok na panoramę całego miasta. To tutaj mieści się również wybudowana w XIII wieku Kolegiata Świętego Krzyża.Droga na Ostrów od strony rynku prowadzi przez tak zwany Most Tumski nazywany również mostem kłódek lub mostem zakochanych.

  źródło własne

  Jest to często wybierane miejsce romantycznych spacerów, czemu sprzyjają regularnie pojawiający się tutaj uliczni artyści, czy muzycy umilający czas przechodniom. Ostrów Tumski oświetla około setki gazowych latarni, które codziennie przed zapadnięciem zmroku rozpala latarnik w niecodziennym stroju. Jest on ubrany w cylinder i pelerynę, a jego zadaniem jest również zgaszenie latarni o świcie każdego ranka.

  Poprzedni artykułKluskowa Brama
  Następny artykułPomnik św. Jana Nepomucena