Ostrów Tumski we Wrocławiu

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  źródło własne

  Ostrów Tumski we Wrocławiu stanowi jedną z najstarszych i najbardziej przepełnioną przykładami zabytkowej architektury część miasta. Można tu na przykład znaleźć najstarsze przyłady architektury sakralnej w całym Wrocławiu – takie jak późnoromański kościół pw. św. Idziego z początków XIII wieku oraz kościół pw. św. Marcina. Można tu również zobaczyć wbudowany w stylu gotyckim kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela.

  źródło własne

  Ten najokazalszy chyba kościół we wrocławiu został wybudowany już po II Wojnie Światowej w miejsce budowli zniszczonej wskutek działań wojennych. Na szczycie jednej z wież znajduje się platforma widokowa z której roztacza się imponujący widok na panoramę całego miasta. To tutaj mieści się również wybudowana w XIII wieku Kolegiata Świętego Krzyża.Droga na Ostrów od strony rynku prowadzi przez tak zwany Most Tumski nazywany również mostem kłódek lub mostem zakochanych.

  źródło własne

  Jest to często wybierane miejsce romantycznych spacerów, czemu sprzyjają regularnie pojawiający się tutaj uliczni artyści, czy muzycy umilający czas przechodniom. Ostrów Tumski oświetla około setki gazowych latarni, które codziennie przed zapadnięciem zmroku rozpala latarnik w niecodziennym stroju. Jest on ubrany w cylinder i pelerynę, a jego zadaniem jest również zgaszenie latarni o świcie każdego ranka.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł