Kluskowa Brama

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Kluskowa Brama jest jednym z przykładów regionalnego, wrocławskiego folkloru, podobnie jak wszędobylskie krasnale. W przeciwieństwie do przedstawiajacych krasnoludki figurek rozsianych po całym mieście, ta historia związana jest z bardzo konkretnym miejscem. Mowa tutaj o bramie, która znajduje się na Ostrowie Tumskim.

  źródło: google grafika, dostęp 12.2021; https://www.google.com/search?q=kluskowa+brama&client=firefox-b-d&sxsrf=AOaemvIM5MVkxMI0yyobJIQPynLsMvzHNA:1639944093135&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiFnf3o0_D0AhUptYsKHX4LAwkQ_AUoAXoECAIQAw&biw=1536&bih=749&dpr=1.25#imgrc=5LAIHzgT8rMnDM

  Legenda głosi, że pewien mężczyzna niezwykle ukochał kuchnię swojej żony która słynęła w całej okolicy jako niezrównana gospodyni. Jej specjalnością były kluski śląskie. Gdy zmarła na skutek choroby – tej właśnie potrawy jej mężowi było brak najbardziej. Nie mogąc się przekonać do kuchni żadnej innej kobiety mężczyzna pościł i chudł, aż we śnie ukazała mu się jego nieboszczka żona. Obiecała mu, że każdego dnia będzie na niego czekał cały garnek jego ulubionych klusek, jeśli tylko pohamuje swój apetyt na tyle, by zakażdym razem zostawić na dnie choć jedną kluseczkę. Jeśli usłucha – garnek nazajutrz ponownie się napełni. Pewnego razu zachłanny mężczyzna nie był wstanie się opanować i gdy próbował dosięgnąć ostaniej kluski na dnie garnka ta uciekła przed nim aż na szczyt bramy – gdzie skamieniała, a zaczarowany garnek już nigdy wiecej się nie napełnił.

  W istocie dekoracyjny element na szczycie bramy jest prawdopodobnie pozostałością jednej z wielu przebudów. Został pozostawiony ze względu na miejski folklor.