Góra dwóch religii

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Bractwo Rycerskie Zamku Będzin

  Czas powstania: 2001 r. Opis kontekstów historycznych: Bractwo Rycerskie Zamku Będzin...

  Udostępnij

  Szczyt Ślęży od dawna jest związany z religią katolicką. Od XVI na szczycie stoi niewielki kościółek, początkowo była to prosta drewniana konstrukcja, następnie została zamieniona na neoromański murowany przybytek. Budynek przez lata był wielokrotnie remontowany, po raz pierwszy ucierpiał na skutek pożaru a następnie podczas działań wojennych. Wzdłuż jednego z prowadzących na szczyt góry szlaków znajduje się droga krzyżowa będąca celem regularnych pielgrzymek.

  źródło: google grafika, dostęp 12.2021; https://www.google.com/search?q=sleza&client=firefox-b-d&sxsrf=AOaemvJ3F_PM_-RrpUH_pyQee2dYHLAssA:1639934971274&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwinj6vrsfD0AhUDlIsKHQD8BmQQ_AUoAnoECAIQBA&biw=1536&bih=749&dpr=1.25#imgrc=WLRtCySKuwmrPM

  Znacznie wcześniej jednak Sobótka – bo tak dawniej nazywano górę – była miejscem kultów pogańskich, których liczne ślady nosi do dziś. Na otaczającym Ślężę podgórzu znaleziono kilka pochodzących z dawnych czasów kamiennych figur o znaczeniu religijnym dla bytujących tutaj niegdyś plemion. Góra miała dla nich szczególne znaczenie religijne. Wierzono, że zamieszkują ją bogowie, stąd też była niekiedy nazywana Śląskim Olimpem. Początki dawnych kultów solarnych na tym obszarze datuje się w na epokę brązu – 700 p.n.e. 

  źródło: google grafika, dostęp 12.2021; https://www.google.com/search?q=sleza&client=firefox-b-d&sxsrf=AOaemvJ3F_PM_-RrpUH_pyQee2dYHLAssA:1639934971274&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwinj6vrsfD0AhUDlIsKHQD8BmQQ_AUoAnoECAIQBA&biw=1536&bih=749&dpr=1.25#imgrc=0hbpLbaJZBvoqM

  Koniec wierzeniom pogańskim w tym regionie położyć miała X – XI wieczna chrystianizacja  Śląska. Mimo to wiele tradycji przetrwało znacznie dłużej, w sekrecie wciąż kultywowane przez zabobonną ludność. Dobrym przykładem jest chociażby święto przesilenia letniego – Święto Kupały, które do dziś obchodzone jest przed stającą się coraz popularniejszą wiarę prasłowiańską i rodzimowierczą. Nocne palenie wielkich ognisk nieodmiennie wiążę się z obrzędami nocy świętojańskiej.

  Poprzedni artykułMały Niedźwiedź
  Następny artykułGóra Ślęża