SKARB ŚREDZKI

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Skarbem Średzkim nazywa się znalezisko, zbiór średniowiecznych monet oraz klejnotów monarchii czeskiej, na jaki natrafiono podczas remontu ulicy Daszyńskiego oraz na wysypisku gruzu na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Środzie Śląskiej. Skarb ukryto prawdopodobnie w XVI wieku podczas panującej na Śląsku epidemii dżumy, a jego właścicielem był żydowski bankier, który postanowił zamurować w piwnicy swój majątek przed tym jak opuścił miasto w obawie przed pogromem i prześladowaniami. Nigdy jednak nie udało mu się po niego wrócić. 

  źródło: google grafika, dostęp 12.2021; https://www.google.com/search?q=skarb+%C5%9Bredzki&client=ms-android-hmd-rev2&prmd=inmxv&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=2ahUKEwiep57Fl-70AhW9yDgGHStCBGwQ_AUoAXoECAIQAQ&biw=412&bih=604&dpr=3.5#imgrc=Awl-o7eNDTfGEM

  Skarb został odnaleziony przypadkowo podczas prac budowlanych w latach 1985-1988. Spora jego część została skradziona po znalezieniu przez przypadkowych świadków odkrycia oraz domorosłych archeologów amatorów. W efekcie czego pod koniec lat 80 XX wieku odbyło się kilka procesów mających na celu ukaranie ,,znalazców”, postawienie zarzutów oskarżonym poprzedziła ogólnopolska akcja milicji nosząca kryptonim ,,Korona”.  

  Skarb Średzki stanowi jedno z najcenniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku w Europie. Obecnie znalezisko zostało podzielone i można oglądać je w Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej, a także Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu. Klejnoty i monety wchodzące w skład odnalezionego ponad 30 lat temu skarbu to jedne z najbardziej niezwykłych zabytków w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

  źródło: google grafika, dostęp 12.2021; https://www.google.com/search?q=skarb+%C5%9Bredzki&client=ms-android-hmd-rev2&prmd=inmxv&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=2ahUKEwiep57Fl-70AhW9yDgGHStCBGwQ_AUoAXoECAIQAQ&biw=412&bih=604&dpr=3.5#imgrc=ijBFuqWmHfl21M&imgdii=6EIwCdAtTPNFlM