Skarbem Średzkim nazywa się znalezisko, zbiór średniowiecznych monet oraz klejnotów monarchii czeskiej, na jaki natrafiono podczas remontu ulicy Daszyńskiego oraz na wysypisku gruzu na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Środzie Śląskiej. Skarb ukryto prawdopodobnie w XVI wieku podczas panującej na Śląsku epidemii dżumy, a jego właścicielem był żydowski bankier, który postanowił zamurować w piwnicy swój majątek przed tym jak opuścił miasto w obawie przed pogromem i prześladowaniami. Nigdy jednak nie udało mu się po niego wrócić.
Skarb został odnaleziony przypadkowo podczas prac budowlanych w latach 1985-1988. Spora jego część została skradziona po znalezieniu przez przypadkowych świadków odkrycia oraz domorosłych archeologów amatorów. W efekcie czego pod koniec lat 80 XX wieku odbyło się kilka procesów mających na celu ukaranie ,,znalazców”, postawienie zarzutów oskarżonym poprzedziła ogólnopolska akcja milicji nosząca kryptonim ,,Korona”.
Skarb Średzki stanowi jedno z najcenniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku w Europie. Obecnie znalezisko zostało podzielone i można oglądać je w Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej, a także Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu. Klejnoty i monety wchodzące w skład odnalezionego ponad 30 lat temu skarbu to jedne z najbardziej niezwykłych zabytków w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu.