Kościół (cerkiew) w Hostynnem

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Cmentarz parafialny „Na Zjawieniu”

  Położony jest w południowo -zachodniej części Radomyśla nad doliną...

  Krzyż nad Graniczką

  Rodziny zamordowanych podchorążych czekały 58 lat – do 12...

  Kościół pw. św. Tomasza

  Czas powstania: XVI w. Opis kontekstów historycznych: Pierwszy kościół w tym miejscu...

  Góra „Dorotka” w Będzinie

  Czas powstania: nie dotyczy Opis cech fizycznych: Wzgórze Przemienienia Pańskiego w Będzinie...

  Będzińskie targowisko

  Czas powstania: lata 20. XX w. Opis cech fizycznych: Przy ul. Gzichowskiej...

  Udostępnij

  Prawosławną cerkiew pod wezwaniem św. Jerzego i św. Jana Chrzciciela, obecnie kościół św. Jana Chrzciciela i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, wzniesiono w latach 1889-1890 według projektu Wiktora Syczugowa w stylu bizantyńsko-rosyjskim. Poświęcenia świątyni dokonał 30 września 1890 protoprezbiter Joann Goszowski.

  Wcześniej istniała w Hostynnem cerkiew wybudowana przez unitów, ale nie ma pewności czy znajdowała się w tym samym miejscu. Źródła wspominają, że drewnianą cerkiew ufundował w I połowie XVIII w. Michał Józef Sapieha.

  W okresie II w. św. cerkiew została poważnie zniszczona św. a w latach 50-tych XX w. odremontowano ją. W 1964 r. przebudowano wieże, usuwając typowe dla architektury cerkiewnej elementy. Świątynia jest murowana, na planie krzyża równoramiennego, jednonawowa, od strony południowej dobudowano zakrystię. Ołtarze są drewniane, w głównym znajduje się obraz MB Częstochowskiej i obraz Chrztu Pana Jezusa w Jordanie, w jednym ołtarzu bocznym obraz Serca Pana Jezusa, w drugim – Serca NMP.

  Przy cerkwi znajdował się cmentarz, który został zniszczony po przejęciu w 1949 r. świątyni przez kościół rzymskokatolicki. Na cmentarzu tym zachował się tylko jeden nagrobek prawosławnego duchownego z 1885. Drugi cmentarz założony po 1875 r. użytkowano do końca II w. św., w 1979 r. został powiększony.  

  Parafia prawosławna w latach 1919-1936  istniała nieprzerwanie, chociaż twierdzono, że w r. 1919 cerkiew została zamieniona na kościół rzymskokatolicki. W okresie międzywojennym w hostyńskiej parafii prawosławnej posługę duchową pełnił ks. Jan Kotorowicz – autor wspomnień z bieżeństwa pt. „Ciernisty szlak Chełmszczyzny”.

  Edyta Repeć

  Kościół (cerkiew) w Hostynnem, zdjęcie: Bartłomiej Koprowski
  Kościół (cerkiew) w Hostynnem, zdjęcie: Bartłomiej Koprowski
  Kościół (cerkiew) w Hostynnem, zdjęcie: Joanna Laskowska
  Kościół (cerkiew) w Hostynnem, zdjęcie: Mariusz Sawa
  Kościół (cerkiew) w Hostynnem, zdjęcie: Mariusz Sawa
  Kościół (cerkiew) w Hostynnem, zdjęcie: Joanna Laskowska