Gospodarstwo Ekologiczne w Jarach

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Bractwo Rycerskie Zamku Będzin

  Czas powstania: 2001 r. Opis kontekstów historycznych: Bractwo Rycerskie Zamku Będzin...

  Udostępnij

  Rodzinne gospodarstwo położone jest wśród lasów w okolicach Obornik Śląskich. Hodowla bydła  prowadzona jest od ponad 30 lat, a od ponad 10 lat gospodarstwo ma certyfikat GOSPODARSTWA EKOLOGICZNEGO (Agro Bio Test Nr PL 0207A) tzn. że uprawa i hodowla prowadzona jest w sposób naturalny, bez używania nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, z poszanowaniem środowiska.  Zwierzęta hodowane są na pachnących ziołami naturalnych łąkach i pastwiskach, gdzie przebywają przez większą część roku. w okresie zimy dokarmiane są sianem. w gospodarstwie nie stosuje sie żadnych pasz zawierających GMO.

  w ofercie: mleko, sery i zioła oraz chleb żytni na zakwasie.

  SER TWAROGOWY

  Naturalnie ukwaszone mleko jest podgrzewane, następnie odcedza się serwatkę, do tego celu można użyć sitko lub specjalne woreczki. po wstępnym odcieknięciu dodatkowo obciąża się woreczek, by wycisnąć pozostałą serwatkę.

  SER PODPUSZCZKOWY

  Do świeżo udojonego mleka dodaje się podpuszczkę, lekko miesza i po 40 min powstaje skrzep. Następnie jest on rozdrabniany i podgrzewany w celu oddzielenia serwatki. Po uzyskaniu odpowiedniej temperatury odlewa się serwatkę, uzyskany skrzep soli się i dodaje ekologiczne zioła (bazylia, cząber, czosnek niedźwiedzi), kozieradkę lub czarnuszkę. następnie uzyskaną masę wylewa się na chustę serowarską umieszczoną w formie, odpowiednio obciąża, by umożliwić odciśnięcie serwatki. Serek jest gotowy do spożycia. W celu przedłużenia jego trwałości jest wędzony  czereśniowym drewnem.

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA