Stawy Echo

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Stawy Echo to jeden ze znaków rozpoznawczych Zwierzyńca.

    Zespół stawów utworzono na przełomie lat 20. i 30. XX w. na miejscu rozległych mokradeł w dorzeczu strumienia Świerszcz. Prowadzona przez Ordynację Zamojską w okresie okupacji hitlerowskiej rozbudowa stawów dawała zatrudnienie i ochronę pracującym tu ludziom przed wywiezieniem do pracy do Niemiec. Budowane były z myślą o hodowli ryb, ale podstało tak urocze i piękne miejsce, że Ordynat i jego pracownicy postanowili wykorzystać je do rekreacji. Stawy Echo z roku na rok zyskiwały coraz więcej miłośników i amatorów wypoczynku nad wodą. W latach 70. i 80. XX w. działała tu wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych, pływały tu też małe jachty i żaglówki…

    Stawy zasilane są wodami śródleśnego strumienia Świerszcz, który wypływa z torfowiska Międzyrzeki – obszaru objętego ochroną ścisłą. Stawy nie są głębokie, głębokość zbiorników jest niewielka i wynosi od 0,5 m do ok. 1,5 m. Stawy są napełniane wczesną wiosną, a na przełomie października i listopada woda jest spuszczana.

    Malownicze położone w płaskiej, rozległej dolinie Świerszcza, wśród lasów, u stóp wydmy sprawia, że Stawy Echo są atrakcyjne pod względem krajobrazowym oraz rekreacyjnym. W okresie letnim, wakacyjnym przyciągają tysiące turystów.

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł