Stawy Echo

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Hinko Ethiopus

  Czas powstania: XIV w. opis kontekstów historycznych: Początki osadnictwa na będzińskiej...

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Udostępnij

  Stawy Echo to jeden ze znaków rozpoznawczych Zwierzyńca.

  Zespół stawów utworzono na przełomie lat 20. i 30. XX w. na miejscu rozległych mokradeł w dorzeczu strumienia Świerszcz. Prowadzona przez Ordynację Zamojską w okresie okupacji hitlerowskiej rozbudowa stawów dawała zatrudnienie i ochronę pracującym tu ludziom przed wywiezieniem do pracy do Niemiec. Budowane były z myślą o hodowli ryb, ale podstało tak urocze i piękne miejsce, że Ordynat i jego pracownicy postanowili wykorzystać je do rekreacji. Stawy Echo z roku na rok zyskiwały coraz więcej miłośników i amatorów wypoczynku nad wodą. W latach 70. i 80. XX w. działała tu wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych, pływały tu też małe jachty i żaglówki…

  Stawy zasilane są wodami śródleśnego strumienia Świerszcz, który wypływa z torfowiska Międzyrzeki – obszaru objętego ochroną ścisłą. Stawy nie są głębokie, głębokość zbiorników jest niewielka i wynosi od 0,5 m do ok. 1,5 m. Stawy są napełniane wczesną wiosną, a na przełomie października i listopada woda jest spuszczana.

  Malownicze położone w płaskiej, rozległej dolinie Świerszcza, wśród lasów, u stóp wydmy sprawia, że Stawy Echo są atrakcyjne pod względem krajobrazowym oraz rekreacyjnym. W okresie letnim, wakacyjnym przyciągają tysiące turystów.

  Poprzedni artykułKonik polski
  Następny artykułPomniki w Zwierzyńcu, Pomnik Szarańczy