Prowent

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Zabudowania folwarczne Prowentu powstały najprawdopodobniej w XVIII wieku.

  Prowent to dawny folwark przyzamkowy, położony na półwyspie Jeziora Kórnickiego przy drodze z Kórnika do Bnina. W zachowanych do dziś budynkach mieściły się niegdyś: browar, gorzelnia, kuźnia i spichlerz. Były tu także zabudowania mieszkalne dla pracowników i urzędników z majątku Kórnickiego.

  To właśnie tutaj 2 lipca 1923 roku przyszła na świat późniejsza laureatka Nagrody Nobla Wisława Szymborska. Przypomina o tym usytuowana przy nadjeziornej promenadzie ławeczka z pomnikiem pani Wisławy i kota.

  Co ciekawe, tablica upamiętniająca miejsce urodzenia noblistki została umieszczona na niewłaściwej kamienicy. Badania ksiąg meldunkowych jakie przeprowadził niedawno dr Kazimierz Krawiarz wskazały właściwy budynek.

  Obecnie w budynku, gdzie mieszkali rodzice poetki mieści się Kórnicki Ośrodek Kultury. Organizowane są ty warsztaty artystyczne, koncerty, spektakle, konkursy, wystawy i szkolenia. W przestrzeni prowentu prezentowane są rzeźby i instalacje artystyczne oraz odbywają się plenery artystyczne.  

  Zabudowania Prowentu powstały, lub zostały znacznie rozbudowane przez Teofilę Szołdrską Potulicką w XVIII wieku. Folwark stanowił wtedy zaplecze gospodarcze i magazynowe dla rozbudowywanego pałacu i ogrodów. Dzięki inwestycjom jakie w pierwszej połowie XIX wieku poczynił Tytus Działyński, również Prowent zyskał na znaczeniu. Mieszkał tu plenipotent hrabiego Jana Kantego Działyńskiego, a później współpracownik Władysława Zamoyskiego Zygmunt Celichowski. To właśnie hrabia Władysław sprowadził na Prowent swego zaufanego urzędnika z dóbr zakopiańskich Wincentego Szymborskiego, ojca Wisławy.

  Do 1934 Prowent był obszarem dworskim – odrębną jednostką administracyjną – w powiecie śremskim w woj. poznańskim. W związku z reformą administracyjną 1 sierpnia 1934 jednostka została zniesiona. Obecnie jest to część miasta Kórnika. Zmieniała się też przynależność parafialna tego obszaru. Wcześniej Prowent należał do parafii bnińskiej, dziś jest częścią parafii kórnickiej.

  Stara kuźnia na Prowencie

  Nazwa tego miejsca pochodzi najprawdopodobniej od staropolskiego prowent, czyli „dochód ze wsi, folwarku, młyna”.  

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł