Prowent

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Cmentarz parafialny „Na Zjawieniu”

  Położony jest w południowo -zachodniej części Radomyśla nad doliną...

  Krzyż nad Graniczką

  Rodziny zamordowanych podchorążych czekały 58 lat – do 12...

  Kościół pw. św. Tomasza

  Czas powstania: XVI w. Opis kontekstów historycznych: Pierwszy kościół w tym miejscu...

  Góra „Dorotka” w Będzinie

  Czas powstania: nie dotyczy Opis cech fizycznych: Wzgórze Przemienienia Pańskiego w Będzinie...

  Będzińskie targowisko

  Czas powstania: lata 20. XX w. Opis cech fizycznych: Przy ul. Gzichowskiej...

  Udostępnij

  Zabudowania folwarczne Prowentu powstały najprawdopodobniej w XVIII wieku.

  Prowent to dawny folwark przyzamkowy, położony na półwyspie Jeziora Kórnickiego przy drodze z Kórnika do Bnina. W zachowanych do dziś budynkach mieściły się niegdyś: browar, gorzelnia, kuźnia i spichlerz. Były tu także zabudowania mieszkalne dla pracowników i urzędników z majątku Kórnickiego.

  To właśnie tutaj 2 lipca 1923 roku przyszła na świat późniejsza laureatka Nagrody Nobla Wisława Szymborska. Przypomina o tym usytuowana przy nadjeziornej promenadzie ławeczka z pomnikiem pani Wisławy i kota.

  Co ciekawe, tablica upamiętniająca miejsce urodzenia noblistki została umieszczona na niewłaściwej kamienicy. Badania ksiąg meldunkowych jakie przeprowadził niedawno dr Kazimierz Krawiarz wskazały właściwy budynek.

  Obecnie w budynku, gdzie mieszkali rodzice poetki mieści się Kórnicki Ośrodek Kultury. Organizowane są ty warsztaty artystyczne, koncerty, spektakle, konkursy, wystawy i szkolenia. W przestrzeni prowentu prezentowane są rzeźby i instalacje artystyczne oraz odbywają się plenery artystyczne.  

  Zabudowania Prowentu powstały, lub zostały znacznie rozbudowane przez Teofilę Szołdrską Potulicką w XVIII wieku. Folwark stanowił wtedy zaplecze gospodarcze i magazynowe dla rozbudowywanego pałacu i ogrodów. Dzięki inwestycjom jakie w pierwszej połowie XIX wieku poczynił Tytus Działyński, również Prowent zyskał na znaczeniu. Mieszkał tu plenipotent hrabiego Jana Kantego Działyńskiego, a później współpracownik Władysława Zamoyskiego Zygmunt Celichowski. To właśnie hrabia Władysław sprowadził na Prowent swego zaufanego urzędnika z dóbr zakopiańskich Wincentego Szymborskiego, ojca Wisławy.

  Do 1934 Prowent był obszarem dworskim – odrębną jednostką administracyjną – w powiecie śremskim w woj. poznańskim. W związku z reformą administracyjną 1 sierpnia 1934 jednostka została zniesiona. Obecnie jest to część miasta Kórnika. Zmieniała się też przynależność parafialna tego obszaru. Wcześniej Prowent należał do parafii bnińskiej, dziś jest częścią parafii kórnickiej.

  Stara kuźnia na Prowencie

  Nazwa tego miejsca pochodzi najprawdopodobniej od staropolskiego prowent, czyli „dochód ze wsi, folwarku, młyna”.  

  Poprzedni artykułPromenada im. Wisławy Szymborskiej
  Następny artykułPółwysep Szyja