Kórnickie Dni Nauki

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Hinko Ethiopus

  Czas powstania: XIV w. opis kontekstów historycznych: Początki osadnictwa na będzińskiej...

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Udostępnij

  Pierwsza edycja odbyła się w dniach 23-24 maja 2013 roku.

  Gmina Kórnik może się poszczycić kilkoma znaczącymi placówkami naukowymi mającymi tutaj swoją siedzibę. Funkcjonują tu związane z Polską Akademią Nauk: Biblioteka Kórnicka, Instytut Dendrologii i Obserwatorium Astrogeodynamiczne. Działa też Stacja Zasobów Genetycznych Drobiu Wodnego. Organizowane przez Urząd Miasta i Gminy Kórnickie Dni Nauki dają w przystępny sposób możliwość zapoznania się z olbrzymim potencjałem tych instytucji. Uczniowie lokalnych szkół i mieszkańcy mogą brać udział w wykładach popularnonaukowych prowadzonych przez znakomitych naukowców. Wielką popularnością każdego roku cieszy się nocne zwiedzane Zamku Kórnickiego, czy pokaz lasera w borówieckim obserwatorium.

  Pierwsza edycja Kórnickich Dni Nauki odbyła się w dniach 23-24 maja 2013 roku, jako impreza towarzysząca świętu miasta – Kórnickim Spotkaniom z Białą Damą. Impreza miała w założeniach organizatorów dać okazję uczniom kórnickich szkół oraz zainteresowanym mieszkańcom do zapoznania się z potencjałem placówek naukowych i instytucji funkcjonujących w gminie. Swoje wykłady przygotowali naukowcy Fundacji Zakłady Kórnickie, Biblioteki Kórnickiej PAN, Instytutu Dendrologii PAN oraz Arboretum Kórnickiego, Zakładu Doświadczalnego „Szkółki Kórnickie” oraz Obserwatorium Astrogeodynamicznego. Zajęcia dla uczniów zaproponowali też członkowie Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego i Kórnickiego Centrum Rekreacji i Sportu Oaza. Uczniowie lokalnych szkół podczas zajęć mogli poznać odpowiedzi na pytania „Kto straszy w Zamku?”, „O czym opowiada przekrój drzewa?”, „Jak wielki jest wszechświat?”, „Jak powstała Fundacja Zakłady Kórnickie?”, „Jak projektować ogrody?”, „Jak wędrują nasiona?”, „Jak wygląda i czy można jeść szczawik zajęczy?”, „Do czego astronomom laser?”. Dni Nauki były też niespotykaną dotąd okazją, by zwiedzić zazwyczaj niedostępne laboratoria naukowe, nauczyć się w terenie jak sadzić rośliny lub zwiedzić Zamek Kórnicki lub Arboretum w nocy.

  Kolejne edycje KDN odbywały się corocznie w miesiącu wrześniu. Jeden dzień poświęcano na zajęcia w placówkach naukowych natomiast w dniu drugim naukowcy odwiedzali szkoły. Powiększyło się grono partnerów wydarzenia. Swoją ofertę dołączyli do programu między innymi pracownicy Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Babki, Stacja Zasobów Genetycznych Drobiu Wodnego w Dworzyskach (część Zakładu Doświadczalnego Kołuda Wielka, Państwowego Instytutu Badawczego – Instytutu Zootechniki) oraz Izba Pamiątek Regionalnych i Stowarzyszenie Teatralne Legion. Wprowadzono też zajęcia otwarte i dedykowane seniorom.

  W roku 2020, ze względu na zagrożenie COVID-19 i obostrzenia sanitarne, w ramach KDN zamiast tradycyjnych zajęć nagrano cykl filmów z wykładami przygotowanymi przez placówki naukowe (dostępne na YouTube).

  W 2021 roku, choć nadal trwała pandemia, zajęcia odbywały się, ale ograniczono je głównie do spotkań terenowych, wykładów online lub spotkań tradycyjnych lecz w reżimie sanitarnym.

  Poprzedni artykułLapidarium Ucho Igielne
  Następny artykułArboretum Kórnickie