Zabytkowy drewniany kościół w Grzmiącej

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Drewniany kościół został wzniesiony w połowie XVI wieku jako kościół protestancki. W 1648 roku został przejęty przez kościół katolicki. Dzisiaj zabytek jest perełką gminy Głuszyca.

    Kościół poewangelicki p.w. Matki Boskiej Śnieżnej z połowy XVI w., prawdopodobnie był wybudowany w 1558 r. Rozbudowano go w 1619 r. Kościół katolicki przejął obiekt w 1654 r. Kolejne restauracje były wykonywane w latach 1754, 1800, 1835, 1847 r., a także w latach 1969-70, 1968-70, 1991-92., a ostatni remont przeprowadzono w 2002 r.

    fot. Kościół drewniany w Grzmiącej, przy ul. Wiejskiej
    Kościół drewniany w Grzmiącej, przy ul. Wiejskiej, w tle Góry Sowie

    Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny jest budowlą drewnianą, jednonawową o konstrukcji wieńcowej. Obiekt jest orientowany, zbudowany na podmurówce z kamienia. Układ wnętrza jest Salowy, bez wydzielonego prezbiterium z nawy, zamknięty prostokątnie z boczną zakrystią. Wysoka wieża ma konstrukcję słupowo-ramową, ustawiona z boku kościoła, okrytą wydatnym fartuchem gontowym w przyziemiu, od połowy wysokości do ziemi z trzech stron. Wieża jest zwieńczona ośmiobocznym hełmem ostrosłupowym, krytym gontem i chorągiewką z datą „1619”. Dzwon wykonano w 1558 r. Obiekt ma dach jednokalenicowy, nad nawą czterospadowy, kryty gontem. Wewnątrz empory są połączone z chórem muzycznym (parapet delikatnie wybrzuszony w części środkowej), wsparte na kolumnach.

    fot. Kościół w okresie przedwojennym
    Kościół w okresie przedwojennym

    Kościół ma sklepienie kolebkowe. We wnętrzu można zobaczyć polichromię z 1620 r. (na ławach). Barokowy ołtarz główny pochodzi z połowy XVIII w. Kamienna chrzcielnica jest dziełem renesansowym, a ambona, ławki są z I połowy XVII w. Obrazy malowane na szkle pochodzą z tego samego okresu. Świątynia i niewielki cmentarz są otoczone kamiennym murem. Okolica kościoła jest doskonałym miejscem startowym na wycieczkę pieszą na położone niedaleko ruiny zamku Rogowiec.

    fot. Kościół drewniany w Grzmiącej
    Kościół drewniany w Grzmiącej, po prawej ulica Wiejska, kościół i mały cmentarz są otoczone kamiennym murem