Wilki w Gminie Głuszyca

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Cmentarz parafialny „Na Zjawieniu”

  Położony jest w południowo -zachodniej części Radomyśla nad doliną...

  Krzyż nad Graniczką

  Rodziny zamordowanych podchorążych czekały 58 lat – do 12...

  Kościół pw. św. Tomasza

  Czas powstania: XVI w. Opis kontekstów historycznych: Pierwszy kościół w tym miejscu...

  Góra „Dorotka” w Będzinie

  Czas powstania: nie dotyczy Opis cech fizycznych: Wzgórze Przemienienia Pańskiego w Będzinie...

  Będzińskie targowisko

  Czas powstania: lata 20. XX w. Opis cech fizycznych: Przy ul. Gzichowskiej...

  Udostępnij

  Od kilku lata w Górach Sowich zaczęły pojawiać się wilki a ich populacja rośnie. Natura sama dokonała cudu powrotu tego gatunku. Ich wędrówka odbywa się najczęściej przez Góry Suche w Gminie Głuszyca.

  fot. Wilki
  Wilki

  Przyszły z Czech, z regionu Broumovsko, gdzie hoduje się owce, dlatego ich liczebność wzrosła na tyle, że kolejne pokolenia zaczęły poszukiwać nowych terenów. Mieszkańcy Czech próbowali wywalczyć ich odstrzał na ich terenie, ale ponieważ to obszar Parku Krajobrazowego Broumowsko, nie uzyskali zgody.

  Kilka lat temu po polskiej stronie zamieszkała jedna para. Dzisiaj przy odrobinie szczęścia można je zobaczyć w różnych miejscach, w lasach lub na obrzeżach na terenie Gminy Głuszyca.
  To już nie są tylko zdjęcia z fotopułapek, ale liczne relacje ze spotkań.

  fot. Młode wilki w Górach Sowich, wrzesień 2021
  Młode wilki w Górach Sowich, wrzesień 2021

  Wilki najczęściej można spotkać na terenie gmin Mieroszów i Głuszyca. I chociać leśnicy zapewniają, że spacerowicze i turyści nie powinni się obawiać, bo to płochliwe zwierzęta, to jednak warto pamiętać, że to dzikie zwierzęta. Dlatgo nie wolno się do nich zbliżać, ani tym bardziej próbować karmić.

  W pobliskich lasach mają pod dostatkiem zwierzyny, takiej jak sarny czy muflony i to nimi się żywią, więc na domowe zwierzęta raczej nie zaczną polować. W dodatku to człowiek jest w zasadzie największym wrogiem wilka. To on przyczynił się też do zmniejszenia populacji tego dzikiego zwierzęcia.

  Lasy Państwowe Nadleśnictwa Wałbrzych, na swoim profilu społecznościowym, udostępniają nagrania z fotopułapek, gdzie w ostatnim czasie można zobaczyć filmiki trójki młodych wilków. A co robią szczeniaki wilków przez większość czasu? Spędzają czas na zabawie, która nie jest jednak tylko zabawą, ale i nauką, choćby do przyszłych łowów. Nagranie pochodzi z końcówki czerwca. Jesienią młode są już zdecydowanie większe, ale ciągle się wspólnie bawią. Zaczynają już też penetrować i badać coraz większą okolicę swojego terytorium.