Szczyt Waligóra

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Cmentarz parafialny „Na Zjawieniu”

  Położony jest w południowo -zachodniej części Radomyśla nad doliną...

  Krzyż nad Graniczką

  Rodziny zamordowanych podchorążych czekały 58 lat – do 12...

  Kościół pw. św. Tomasza

  Czas powstania: XVI w. Opis kontekstów historycznych: Pierwszy kościół w tym miejscu...

  Góra „Dorotka” w Będzinie

  Czas powstania: nie dotyczy Opis cech fizycznych: Wzgórze Przemienienia Pańskiego w Będzinie...

  Będzińskie targowisko

  Czas powstania: lata 20. XX w. Opis cech fizycznych: Przy ul. Gzichowskiej...

  Udostępnij

  Waligóra (936 m. n. p. m.) – najwyższy szczyt Gór Suchych i jednocześnie Gór Kamiennych. Jest jedną z najwyższych gór Sudetów Środkowych i należy do Korony Gór Polski.

  fot. Szczyt Waligóra
  Szczyt Waligóra

  Waligóra to najwyższy szczyt w granicach administracyjnych gminy Głuszyca. Leży on w paśmie Gór Suchych należących do Gór Kamiennych. Jego wysokość wynosi 936 metrów. U podnóża Waligóry znajduje się schronisko ”Andrzejówka”. Już w XIX wieku szczyt był celem wycieczek, gdyż stanowił dobry punkt widokowy. Na szczyt prowadzi żółty szlak turystyczny. Wejście nim jest jednak dużym wyzwaniem ze względu na strome podejście.

  fot. Szczyt Waligóra
  Szczyt Waligóra

  Masyw Waligóry tworzy wydłużony południkowo, kilkusetmetrowej długości grzbiet z łagodnym zboczem południowym i bardzo stromymi pozostałymi. Najlepiej widoczne z okolicy schroniska Andrzejówka zbocze północne, opada bardzo ostro ku Przełęczy Trzech Dolin, czyniąc górę dominującym elementem krajobrazu. Jej zbocza porasta mieszany las bukowo-świerkowy, przerzedzony w wyniku klęski ekologicznej. Góra zbudowana jest z permskich porfirów kwarcowych, należących do północnego skrzydła niecki śródsudeckiej.

  fot. Szczyt Waligóra
  Szczyt Waligóra

  Szczyt stał się celem wycieczek już w XIX w., gdy był odsłonięty i stanowił dobry punkt widokowy. Po roku 1945 istniała na nim drewniana wieża triangulacyjno-widokowa, jednak popadła w ruinę i została rozebrana. Mimo obecnego braku punktu widokowego Waligóra pozostaje popularnym celem wycieczek pieszych, głównie dzięki bezpośredniej bliskości Przełęczy Trzech Dolin, na której znajduje się duży węzeł szlaków, schronisko Andrzejówka i tereny do narciarstwa biegowego i zjazdowego.

  Waligóra należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich.

  fot. Szczyt Waligóra
  Szczyt Waligóra