Szczyt Waligóra

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Waligóra (936 m. n. p. m.) – najwyższy szczyt Gór Suchych i jednocześnie Gór Kamiennych. Jest jedną z najwyższych gór Sudetów Środkowych i należy do Korony Gór Polski.

    fot. Szczyt Waligóra
    Szczyt Waligóra

    Waligóra to najwyższy szczyt w granicach administracyjnych gminy Głuszyca. Leży on w paśmie Gór Suchych należących do Gór Kamiennych. Jego wysokość wynosi 936 metrów. U podnóża Waligóry znajduje się schronisko ”Andrzejówka”. Już w XIX wieku szczyt był celem wycieczek, gdyż stanowił dobry punkt widokowy. Na szczyt prowadzi żółty szlak turystyczny. Wejście nim jest jednak dużym wyzwaniem ze względu na strome podejście.

    fot. Szczyt Waligóra
    Szczyt Waligóra

    Masyw Waligóry tworzy wydłużony południkowo, kilkusetmetrowej długości grzbiet z łagodnym zboczem południowym i bardzo stromymi pozostałymi. Najlepiej widoczne z okolicy schroniska Andrzejówka zbocze północne, opada bardzo ostro ku Przełęczy Trzech Dolin, czyniąc górę dominującym elementem krajobrazu. Jej zbocza porasta mieszany las bukowo-świerkowy, przerzedzony w wyniku klęski ekologicznej. Góra zbudowana jest z permskich porfirów kwarcowych, należących do północnego skrzydła niecki śródsudeckiej.

    fot. Szczyt Waligóra
    Szczyt Waligóra

    Szczyt stał się celem wycieczek już w XIX w., gdy był odsłonięty i stanowił dobry punkt widokowy. Po roku 1945 istniała na nim drewniana wieża triangulacyjno-widokowa, jednak popadła w ruinę i została rozebrana. Mimo obecnego braku punktu widokowego Waligóra pozostaje popularnym celem wycieczek pieszych, głównie dzięki bezpośredniej bliskości Przełęczy Trzech Dolin, na której znajduje się duży węzeł szlaków, schronisko Andrzejówka i tereny do narciarstwa biegowego i zjazdowego.

    Waligóra należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich.

    fot. Szczyt Waligóra
    Szczyt Waligóra